ReklamaBanner

Jak odkorkować Służewiec? Stowarzyszenie „Lepszy Służewiec” proponuje rozwiązanie problemu dzielnicy

Stowarzyszenie „Lepszy Służewiec” udziela się w tej części Mokotowa od lat. Członkowie organizacji zaproponowali rozwiązanie, które jest odpowiedzią na rosnące problemy dzielnicy. Mieszkańcy okolicy mierzą się bowiem z przeciążeniem dróg i niewystarczająco rozwiniętym transportem publicznym.
Skrzyżowanie Rzymowskiego i Gotarda
Skrzyżowanie Rzymowskiego i Gotarda

Autor: Helena Dziekońska

Służewiec zmaga się z: 

  • przeciążeniem dróg i transportu publicznego, 
  • brakiem miejsc postojowych naziemnych, 
  • niedostateczną ilością terenów zielonych. 

Dotychczasowo była to dzielnica biurowa, jednak od kilkunastu lat zmienia swój charakter. Najstarsze budynki są zastępowane nowoczesnymi osiedlami. 

Problemy mieszkańców Służewca

Część mieszkańców Służewca nie kryje obaw, związanych ze skokowym rozwojem dzielnicy. Obawiają się, że nowe inwestycje wpłynął negatywnie na jakość życia. Mieszkańcy wystosowali petycję, w której opisali problemy, z jakimi obecnie mierzy się dzielnica. Uważają, że zmiany w charakterze Służewca muszą być wprowadzane stopniowo, aby zapewnić mieszkańcom odpowiednie warunki do życia, a miastu możliwość rozwoju w sposób uporządkowany i przemyślany.

Ta okolica wymaga poprawy sytuacji komunikacyjnej, szczególnie na południowym Służewcu i na ulicy Kłobuckiej. Obecnie w godzinach szczytu zarówno podróżując komunikacją miejską, jak i samochodem nie da się uniknąć stania w korku. Przeciążone ulice prowadzą do korków i wydłużonego czasu dojazdu dla mieszkańców oraz służb publicznych, takich jak pogotowie ratunkowe, straż pożarna czy policja. Te problemy wynikają z gęstego zagospodarowania infrastruktury.

Jak odciążyć drogi na Służewcu?

Stowarzyszenie „Lepszy Służewiec” przedstawiło propozycję planu, który mógłby odciążyć drogi Służewca Przemysłowego. Proponują przebudowę skrzyżowania Cybernetyki-Rzymowskiego-Obrzeżna tak, aby poprawić jego przepustowość. Dziś jest to jeden z głównych generatorów korków.

- Od dłuższego czasu zajmujemy się Służewcem i zawodowo zajmujemy się rozwojem miast. Orientujemy się,  jakie są ważne punkty w kontekście rozwoju infrastruktury drogowej i jak ją można rozwijać. Naszym głównym zamierzeniem było to, żeby ominąć miejsca, w których tworzą się największe korki. Chcieliśmy  rozwiązać problemy jednolitego skrzyżowania, które można najprościej przebudować i tym samym usprawnić przepustowość dróg - wyjaśnia nam Jacek Gładysz z „Lepszego Służewca”

W planach dotyczących rozwiązania problemów tej części Mokotowa, Stowarzyszenie „Lepszy Służewiec” zaznacza, że warto pomyśleć o przedłużeniu ul. Komputerowej jak i budowie ronda na skrzyżowaniu Cybernetyki-Wynalazek. Pozwoliłoby to na uspokojenie ruchu w tej okolicy, a do tego umożliwiłoby pojechanie od strony przedłużonego Suwaka w kierunku Ochoty, czy Włoch.

W dalszej perspektywie można pomyśleć o budowie całkowicie nowej drogi wzdłuż torów, która miałaby na celu odciążenie ronda przy Bokserskiej. Takie rozwiązanie można podzielić na dwa etapy: 

  • od Cybernetyki do Bokserskiej, 
  • od Bokserskiej do Kłobuckiej wraz z przeniesieniem pętli Bokserska w nowe miejsce przy PKP Okęcie, które dziś jest zbyt mało wykorzystywane.

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Nick 14.11.2024 19:12
Okolice PKP Okęcie nie są właśnością miasta. aby coś tam zbudować, trzeba kupić ten teren, ale najpierw trzeba ustalić właściciela - a z tym może być poważny problem.

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.