Reklama
ReklamaBanner

Warszawa awansowała w światowym rankingu miast Global Cities Index. Ale wyprzedził ją Budapeszt

W najnowszej odsłonie światowego rankingu miast Global Cities Index Warszawa awansowała o 4 pozycje w stosunku do roku poprzedniego. Stolicę Polski wyprzedzają jednak inne regionalne ośrodki takie jak Praga i Budapeszt.
Panorama Warszawy.
Panorama Warszawy.

Autor: Maciej Gillert / Raport Warszawski

Poznaliśmy wyniki tegorocznego rankingu Global Cities Index. To zestawienia tworzone przez międzynarodową firmę doradztwa strategicznego Kearney, w którym bierze ona pod uwagę przede wszystkim to, jak miasta przyciągają, utrzymują i generują przepływ kapitału, ludzi i pomysłów. W praktyce oznacza to ocenę takich czynników jak: 

  • aktywność biznesowa, 
  • kapitał ludzki, 
  • przepływ informacji, 
  • doświadczenie kulturalne
  • polityczne zaangażowanie miasta. 

Miniony rok zdecydowanie nie był okresem spokoju. Sytuacja geopolityczna na świecie wciąż jest niestabilna, a zmiany klimatyczne dają się coraz bardziej odczuć. Jednocześnie Kearney zaznacza jednak, że aglomeracje okazały się być dość odporne na wszelkie zawirowania, a ich średnie wyniki uległy poprawie. ‘

Warszawa coraz wyżej w Global Cities Index 

Po najnowszej odsłonie rankingu także Warszawa ma powody do zadowolenia. Stolica znalazła się na 61 miejscu spośród 156 miast świata. To awans o 4 pozycje w stosunku do roku poprzedniego. Jednocześnie jednak regionalne ośrodki takie jak Praga i Budapeszt znalazły się wyżej. Warszawa najlepiej wypadła pod względem zaangażowania politycznego, zajmując w tym aspekcie 32 miejsce. W przypadku aktywności biznesowej jest to 47 pozycja, doświadczenia kulturowego 54. Największy skok stolica odnotowała pod względem Global Cities Outlook, czyli przyszłego potencjału miasta, notując awans o 19 miejsc i 53 miejscu na świecie. 

- Mimo że Warszawa poprawiła swoją pozycję w tegorocznym Global Cities Index, to wciąż pozostaje w tyle za miastami regionu, takimi jak Praga (47 miejsce) czy Budapeszt (56 miejsce), który jeszcze rok temu był notowany niżej. Jeśli jednak chodzi o potencjał rozwojowy to nasza stolica, po awansie aż o 19 miejsc, znajduje się na podobnym poziomie, jak pozostałe dwa ośrodki. W indeksie GCO Warszawa została doceniona szczególnie w takich kategoriach jak dobrobyt osobisty czy ekonomia, gdzie zrównuje się lub wyprzedza Pragę i Budapeszt. Uważam, że w perspektywie kilku najbliższych lat – przy zachowaniu obecnej dynamiki – możemy liczyć na to, że Warszawa stanie się wiodącym ośrodkiem w naszym regionie. Kluczowe znaczenie dla tego optymizmu ma potencjał społeczny Warszawy – począwszy od skali demograficznej, przez edukację, po infrastrukturę – mówi Krystian Kamyk z warszawskiego biura Kearney.

Global Cities Index - wyniki Warszawy.
Global Cities Index - wyniki Warszawy. 

Nowy Jork znów na czele Global Cities Index

Czołowe miejsca rankingu co roku okupowane są przez te same miasta. Tym razem ponownie zwyciężył Nowy Jork, drugi był Londyn, a trzeci Paryż. W pierwszej dziesiątce znalazło się też Tokio, Singapur, Pekin czy Los Angeles. Jak podkreślają autorzy raportu, kluczowym czynnikiem wpływającym na wyniki są możliwości dotyczące rozwoju cyfrowego. 

– Ciągle rozwijamy GCI tak, aby odzwierciedlał wymagania, jakie świat stawia przed wiodącymi ośrodkami miejskimi w danym momencie. Również i w tym roku dodaliśmy szereg wskaźników w obszarach o rosnącym znaczeniu, takich jak „wymiana informacji” (m.in. centra danych, szybkość Internetu, etc.), czy „łatwość wejścia” (m.in., zdolność miast do przyciągania talentów czy łatwość założenia i prowadzenia biznesu) – tłumaczy Krystian Kamyk z warszawskiego biura Kearney.

Global Cities Index - miasta na czele.
Global Cities Index - miasta na czele. 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama