Reklama
ReklamaBanner

Jerzy Lassota. Twórca z Woli walczył o wolność w PRL-u. Teraz jego dzieła są na sprzedaż

Prace Jerzego Lassoty, artysty z Woli, zostaną wystawione podczas Warszawskich Targów Sztuki. Jego twórczość pojawiała się w Szwecji, Niemczech, Francji i we Włoszech, ale najbliższa zawsze była mu Warszawa.
Jerzy Lassota w swojej pracowni, lata 80.
Jerzy Lassota w swojej pracowni, lata 80.

Autor: mat. pras.

Obrazy, dzieła, rysunki… Jerzy Lassota, zmarły w lipcu 2024 roku, był twórcą mocno związanym z Warszawą. Choć urodził się w Toruniu, to od czwartego roku życia mieszkał na Woli. „To moje miejsce na ziemi, do którego zawsze wracałem i będę wracał z zagranicznych wyjazdów” – mówił. 

Zajmował się głównie malarstwem olejnym, akwarelą i rysunkiem. Środowisku artystycznemu dał się poznać w latach 60., gdy – wraz z grupą młodych malarzy – organizował nielegalne wystawy na murach Barbakanu. Następnie w… Świnoujściu założył „Warszawską Grupę Malarzy Niezależni ‘69”. Przez kolejne lata walczył, poprzez sztukę, z PRL-em. 

Jerzy Lassota ze swoją pracą / mat. pras. 

Miejsce założenia grupy nie jest przypadkowo. Latem, nad morzem, pojawiali się mieszkańcy krajów skandynawskich, którzy kupowali sztukę Lassoty. To pozwoliło mu na rozpoczęcie międzynarodowej przygody. Swoje prace zaczął wystawiać nie tylko w Polsce, ale także w Szwecji, Niemczech, Francji czy we Włoszech. 

„Lassota balansował w swej twórczości między figuratywną symboliką, a czystą abstrakcją, zgrabnie przeskakując w tematyce.Inspirował się życiem, kulturą człowieka, realizując własne zamierzenia, nie bagatelizował innych twórców, był tolerancyjny, ale też bardzo konstruktywny. Umiejętnie eliminował niepotrzebne elementy w budowanych kompozycjach, tworząc w myśl własnej intuicji. Ta ostatnia stała się cechą wspólną spuścizny malarskiej artysty, człowieka sztuki i jej działacza, ikony warszawskiej Woli” – czytamy w informacji prasowej. 

Prace Jerzego Lassoty, ale także Aleksandry Jachtomy i Małgorzaty Pląskowskiej wystawione zostaną podczas Warszawskich Targów Sztuki, które odbędą się 23-24 listopada 2024 roku w EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego w strefie Domu Aukcyjnego Boguta Art. 

Aleksandra Jachtoma to malarka i graficzka współczesnej awangardy. „Jachtoma na opór systemowi, kreowała własną rzeczywistość, realizując swoje artystyczne plany, nie zaburzając hierarchii życia” – czytamy w opisie aukcji. 

Małgorzata Pląskowska to malarka z Gdańska. „Twory wypełnione symboliką, malowane w technice tempery i akrylu, nostalgiczne, często odgrywające scenki rodzajowe w oparciu o współczesne życie społeczne” – tak o jej twórczości czytamy w opisie aukcji.  

Jerzy Lassota na Barbakanie, rok 1966 / mat. pras.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.