Zarząd Zieleni chce odnowić parki na Powiślu
We wtorek 2 kwietnia, warszawski Zarząd Zieleni ogłosił konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną dla całego kompleksu zieleni u stóp skarpy warszawskiej. Chodzi o park Kazimierzowskiego, wpisany do rejestru zabytków oraz mieszczący się po drugiej stronie ulicy skwer „Agatona”, który z kolei wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków.
Zdaniem urzędników, tereny na Powiślu nie wykorzystują swojego pełnego potencjału. Nowy projekt ma to zmienić. Park i skwer mają stać się bardziej atrakcyjne oraz dostępne dla mieszkańców.
„Malowniczo położony na skarpie wiślanej, ukryty za kampusem głównym Uniwersytetu Warszawskiego, park Kazimierzowski charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu. Ten zabytkowy park ma szansę stać się bardziej funkcjonalny, podobnie jak sąsiadujący z nim — oddzielony ulicą Browarną — skwer S. Jankowskiego „Agatona” - czytamy w komunikacie Zarządu Zieleni.
Praca konkursowa, która może zostać złożona do 16 maja, ma w jak największym stopniu uwzględniać wartości przyrodnicze i historyczne obszaru, a także przewidywać rozwiązania najlepsze pod względem funkcjonalnym, ekonomicznym, wizualnym i proekologicznym. Zarząd kładzie szczególny nacisk na to, aby park był łatwo dostępny dla wszystkich warszawiaków.

Zakres prac projektowych obejmuje park Kazimierzowski (4,3 ha), skwer „Agatona” (2,2 ha) oraz część studialną dot. działki ewidencyjnej nr 14/1 obr 50403 wraz z ul. Browarną. Chodzi o jej odcinek od skrzyżowania z ul. Karową do skrzyżowania z ul. Oboźną.
„No i po parku” - mieszkańcy krytykują pomysł Zarządu Zieleni
Informacja o planowanej przebudowie obu terenów wzbudziła kontrowersje wśród mieszkańców. We wpisie na social mediach wielu z nich zadaje Zarządowi Zieleni bezpośrednie pytanie — dlaczego obecny układ nie może zostać zachowany?
- Przestańcie już maltretować te warszawskie parki. Susza jest, weźcie się za podlewanie nowych nasadzeń - komentuje pani Adrianna. - No i po parku. Pieniądze widać najważniejsze - dodaje pan Adam.
Mieszkańcy obawiają się, że rewitalizacja parków odbędzie się kosztem obecnej roślinności, stanowiącej unikalny, mikro ekosystem. Na chwilę obecną Zarząd Zieleni nie odpowiedział na żadną obawę i krytykę.
Park Kazimierzowski i skwer „Agatona” to historyczne tereny
Park Kazimierzowski przed wojną był ogrodem botanicznym
Obecna kompozycja parku Kazimierzowskiego jest przede wszystkim wynikiem działań z lat 70. XX wieku (projekt Longina Majdeckiego). Jednak historia tego obszaru jest o wiele starsza. Ważnym etapem w dziejach terenu jest początek XIX w., kiedy krótko funkcjonował tu Ogród Botaniczny Warszawskiej Szkoły Lekarskiej, a następnie w okresie międzywojennym Ogród Farmakognostyczny z kolekcją roślin leczniczych hodowanych na potrzeby Wydziału Lekarskiego, a następnie Wydziału Farmacji Uniwersytetu Warszawskiego.
Najprawdopodobniej pozostałością funkcji, jaką ogród pełnił w latach 20. XX w., są niewielkie baseny, które powstały przy zrealizowanych wcześniej obudowach źródeł w części północnej parku. Być może były wykorzystywane do hodowli roślin wodnych.
Obecnie park wchodzi w skład zespołu architektoniczno-przestrzennego Uniwersytetu Warszawskiego wpisanego do rejestru zabytków.
Skwer „Agatona” jest celowo niezabudowanym
Skwer S. Jankowskiego „Agatona” został ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Stanowi ważny element powojennej tkanki miasta. Jest celowo niezabudowanym po zniszczeniach wojennych terenem zieleni łączącym bogaty historycznie i kulturowo teren zespołu Uniwersytetu Warszawskiego z Biblioteką Uniwersytecką.
Napisz komentarz
Komentarze