W ciągu najbliższych miesięcy budowa gigantycznego kompleksu Towarowa22 przyspieszy. Jak podał inwestor Echo Investment, na swojej konferencji wynikowej, wszystkie prace powinny zakończyć się w 2028 roku. To oznacza, że w tym i kolejnym roku powinny wystartować niemal wszystkie budowy.
A mówimy o działce o powierzchni 6,5 hektarów, kilkunastu budynkach i w sumie 190 tys. m kw. nowej powierzchni w sercu biurowej Woli. To największa budowa od lat. Dla porównania cały kompleks Varso, wraz z wieżą, liczy 140 tys. m kw.
.png)
Co nowego przy Towarowej? Rusza budowa wieżowca
W trzecim kwartale 2025 roku Echo Investment do spółki z funduszem AFI zamierzają uruchomić budowę wysokościowca. Stanie on w narożniku działku, przy ul. Towarowej, tuż obok The Warsaw Unit. Zgodnie z planem miejscowym będzie miał 150 metrów wysokości.
Obiekt nazwano roboczo „A1”. Będzie liczył 53,2 tys. m kw. powierzchni biurowej. Za jego wygląd odpowiada pracownia JEMS. W dokumentach pokazywanych inwestorom pojawiła się nawet wizualizacja wysokościowca, ale nie udało nam się potwierdzić, że to ostateczna wersja tego budynku. Jest szansa, że nieco się zmieni.
Ciemna elewacja wieżowca nieco przypomina The Warsaw Unit. Charakterystyczne są nieco wysunięte bloki, oddzielające każdą kondygnację. Wieżowiec ma też nietypowe zwieńczenie z wyższym ostatnim piętrem oraz attyką, która zapewne zasłania technikę budynku.
„Szalony” wieżowiec mieszkalny?
Biorąc pod uwagę wspomnianą wizualizację, znacznie ciekawiej wyglądać będzie sąsiedni wysokościowiec. Nazwany roboczo jako „A2” będzie mierzył 120-metrów wysokości. Ze względu na ciasną działkę znajdzie się tam jedynie 14,3 tys. m kw. Będzie to budynek z mieszkaniami (apartamentami) na sprzedaż.
Wyróżnia się nietypową, jak na Warszawę, fasadą przypominającą wiele, ustawionych na sobie, nieco poprzesuwanych pudełek. Podobnie jak w przypadku biurowca, jest to wizualizacja poglądowa, inwestor nie potwierdza, że to ostateczny wygląd wysokościowca.
Co wiemy? „Planowanie rozpoczęcie prac konstrukcyjnych to trzeci kwartał 2025 roku” – czytamy w prezentacji Echo. Czyli dwa wieżowce będą budowane równocześnie.
Na działce stanie jeszcze trzeci wysokościowiec, o wysokości 110-metrów, który przeznaczony będzie pod PRS, czyli najem instytucjonalny. Obiekty tego typu wypełnią całą zachodnią część działki. Gdyby poprowadzić przedłużenie ulicy Wroniej, to PRS-y znalazłyby się między tą ulicą a Towarową. W sumie – 51,1 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej.

Mieszkania, park i zabytek
Dla porządku trzeba dodać, że pas ciągnący się od „przebicia” Wroniej na wschód, do ul. Miedzianej, przeznaczono pod apartamenty. W prezentacji Archicomu należącego do Grupy Echo ujawniono, że ich nazwy to:
- Apartamenty Gutenberga (wyższe budynki)
- Apartamenty Wronia – inwestycja w centrum działki.
Ich budowa może wystartować już pod koniec roku, ale będzie to uzależnione od sprzedaży wcześniej budowanych mieszkań.
W tym roku gotowy ma być też publiczny park, będący „sercem” całej inwestycji, a także odnowiony Dom Słowa Polskiego.
Napisz komentarz
Komentarze