Reklama
ReklamaBanner

Warszawa będzie czerpała energię ze ścieków. Ma to zmniejszyć emisję CO2

Warszawa znalazła nowy sposób na pozyskiwanie energii. Miejscy wodociągowcy przy współpracy z Veolią będą czerpać energię ze ścieków. Spółka udostępni firmie stację pomp kanałowych „Nowodwory”.
Podpisanie umowy na pozyskiwanie ciepła ze ścieków.
Podpisanie umowy na pozyskiwanie ciepła ze ścieków.

Autor: UM Warszawa

Warszawa będzie odzyskiwała ciepło ze ścieków. Wszystko dzięki umowie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. z Veolia Energia Warszawa S.A. Miejska spółka chce w ten sposób znaleźć kolejne źródło zielonej energii. 

Nowa metoda ma polegać na pozyskiwaniu ciepła z sieci kanalizacyjnej, a następnie wykorzystywaniu jej do zasilania miejskiej sieci. Umowa, póki co dotyczy pilotażowego programu prowadzonego przez Veolię.

- To będzie działało w ten sposób, że my udostępnimy część naszego obiektu, czyli stację pomp kanałowych „Nowodwory” i tam Veolia zamontuje swoje urządzenia, które będą niezbędne do tego procesu odzyskiwania ciepła ze ścieków. Oprócz części obiektów udostępniamy również ścieki nieoczyszczone, z których to ciepło będzie odbierane – mówi nam rzeczniczka MPWiK Jolanta Maliszewska.

Ciepło ze ścieków w Warszawie. To kolejny sposób na ekologiczną energię

Jak podkreśla MPWiK, będzie to kolejna metoda pozwalająca na pozyskiwanie zielonej energii. Obecnie spółka czerpie ją już z paneli fotowoltaicznych, spalania biogazu, czy z turbiny parowej w spalarni w zakładzie „Czajka”. Jest ona już samowystarczalna energetycznie w 1/3. W zeszłym roku udało się jej wyprodukować 60 tys. MWh energii. Dzięki współpracy z Veolią MPWiK jeszcze bardziej zmniejszy emisje CO2. 

- Jednym z naszych priorytetów jest poszukiwanie rozwiązań, które służą środowisku, a jednocześnie są przydatne dla mieszkańców, dlatego ogromną wagę przykładamy do kwestii neutralności energetycznej. Nasz dobry wynik w tym zakresie to przede wszystkim efekt konsekwentnych działań i pracy ekspertów. Nie chcemy tracić żadnego zasobu, który daje nam natura, zaś odzysk ciepła ze ścieków jest następnym krokiem na ścieżce innowacyjnych działań, którym przyświeca m.in. troska o środowisko – podkreśla Renata Tomusiak, prezes zarządu Wodociągów Warszawskich.

Cały projekt został zainicjowany listem intencyjnym w 2022 roku. Veolia podobną współpracę nawiązała już z Metrem Warszawskim. Firma pozyskuje ciepło z serwerowni i tuneli metra. 

- Wierzymy, że przyszłość Warszawy to miasto tętniące energią odnawialną. Projekt odzysku ciepła ze ścieków to symbol naszych ambicji do ekologicznych rozwiązań, które pozwalają nam zostawić mniejszy ślad węglowy i lepszą jakość życia dla mieszkańców. Dążymy do stworzenia miasta, które ogrzewa się dzięki innowacjom i naturze, a nie kosztem jej zasobów. Ten projekt to dopiero początek transformacji, która zmieni oblicze warszawskiej sieci ciepłowniczej i, mamy nadzieję, zainspiruje kolejne miasta do podjęcia podobnych działań – mówi  Paweł Orlof, prezes zarządu Veolia Energia Warszawa S.A..

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama