ReklamaBanner

Park nad POW coraz bliżej, ale targowisko w zawieszeniu

Budowa parku linearnego na Ursynowie nabiera tempa. Wiosną 2025 roku mieszkańcy zobaczą pierwsze efekty inwestycji. Jednak kwestia miejskiego targowiska pozostaje nierozwiązana, a procedury odwoławcze spowalniają realizację projektu.
Park Linearny w listopadzie 2024 r.
Park Linearny w listopadzie 2024 r.

Źródło: ZZW

Choć park linearny na dachu Południowej Obwodnicy Warszawy staje się coraz bardziej realny, temat miejskiego targowiska nadal budzi kontrowersje. Magdalena Młochowska, Dyrektor Koordynator ds. Zielonej Warszawy, wyjaśnia, że teren przeznaczony na bazarek jest wyłączony z projektowania.

- Teren bazarku nie jest obecnie objęty realizacją parku – mówi Młochowska.

Tomasz Mencina, wiceprezydent Warszawy, wskazuje na potrzebę współpracy z władzami dzielnicy. Mówi, że czeka na wystąpienie burmistrza Ursynowa Roberta Kempy, który jako gospodarz terenu musi podjąć decyzję o przyszłości targowiska.

Robert Kempa przypominał ostatnio w rozmowie z Raportem Warszawskim, że koncepcja parku linearnego, opracowana wspólnie z mieszkańcami w latach 2016–2017, przewidywała budowę miejskiego targowiska o ograniczonym wpływie na otoczenie. Jednak, jak podkreślał, sytuacja jego ewentualnej budowy nie uległa zmianie od dwóch lat.

- W sprawie targowiska stoimy w martwym punkcie od października 2022 roku – mówił burmistrz.

Przyczyną opóźnień jest zaskarżenie decyzji o warunkach zabudowy przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wyżyny. Procedura odwoławcza w Samorządowym Kolegium Odwoławczym trwa już dwa lata – w ciągu ostatnich kilku miesięcy dzwoniliśmy do kolegium 4 razy - rozstrzygnięcia wciąż brak. Więcej na ten temat w artykule poniżej.

Wyboista droga do parku

Budowa parku na tunelu POW wiąże się z licznymi wyzwaniami. Jak zaznacza Magdalena Młochowska, brak warstwowego prawa własności ziemi w Polsce skomplikował negocjacje z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która wykonywała tunel.

- Park powstaje na terenie drogi, co wymusza dodatkowe ograniczenia techniczne. Rozmowy z GDDKiA prowadzone były po cichu, aby uniknąć medialnego szumu – wyjaśnia Młochowska.

Mimo trudności projekt nabiera kształtów. Jak podaje Olga Rosłoń-Skalińska z Zarządu Zieleni, park linearny będzie miał 12,5 hektara powierzchni, z czego ponad połowa znajdzie się na dachu POW. Budżet inwestycji to 42 mln zł.

Ursynowski miś przyjechał prosto z Danii. / fot. ZZW

Etapami do zielonej przyszłości

Park powstaje w trzech etapach, a pierwsze odcinki będą oddawane do użytku na bieżąco:

  • Wiosna 2025 – część parku w pobliżu ronda Krahelskiej przy al. Komisji Edukacji Narodowej
  • Lato 2025 – odcinek od al. KEN do ul. Lanciego
  • Jesień 2025 – fragment od ul. Lanciego do ul. Rosoła
  • Pierwszy kwartał 2026 – pozostałe odcinki

Zasadzonych zostanie ponad 1 000 drzew oraz duże ilości bylin. Powstała już strefa rekreacyjna z „Ursynowskim Misiem” – specjalną rzeźbą dla dzieci wykonaną przez duńską firmę, oraz fontanna z iluminacją świetlną, która zostanie uruchomiona wiosną.

Nowy szlak na mapie Warszawy

Park linearny połączy się z Parkiem Cichociemnych, tworząc atrakcyjny szlak pieszo-rowerowy prowadzący aż do Lasu Kabackiego. Projekt jest częścią większej wizji zazieleniania Warszawy, która obejmuje m.in. modernizację trzech parków miejskich w 2023 roku: Pola Mokotowskiego, Parku Akcji „Burza” i Parku Cichociemnych.

Warszawa realizuje ambitny program ekologiczny, w ramach którego powstało już 47 km zielonych torowisk, setki ogrodów deszczowych i tysiące nowych drzew. Park nad POW wpisuje się w tę strategię, choć kwestia bazarku pozostaje otwarta. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość, czekając na rozwiązanie sporu prawnego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

agnik 28.11.2024 15:06
a mnie najbardziej interesuje przywrócenie bazarku na dołku, który został nam zabrany

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama