W Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie trwają 32. Targi Książki Historycznej. Wydarzenie zaczęło się 28 listopada i zakończy się 1 grudnia. W tym czasie pojawiło się tam blisko 150 wydawnictw, a także ponad 200 autorów. Ponadto nie zabrakło też spotkań autorskich, które odbywają się w trzech salach konferencyjnych. Organizatorzy targów za cel stawiają sobie przede wszystkim popularyzację literatury historycznej, ale także zapewnienie przestrzeni do ciekawych dyskusji.
32. Targi Książki Historycznej w Warszawie. Co można tam zobaczyć?
W 2023 roku Targi Książki Historycznej cieszyły się sporym zainteresowaniem. Wówczas przez Arkady Kubickiego, według szacunków organizatorów, przewinęło się 30 tys. osób. Wybraliśmy się na miejsce, by zobaczyć, jak wydarzenie wyglądało w tym roku.
W sobotę 30 listopada Arkady Kubickiego były wypełnione do tego stopnia, że przejście z jednego ich końca na drugi wymagało przeciskania się przez tłumy. Na szczęście podczas tej podróży można było zawiesić oko na wielu ciekawych książkach i nie tylko książkach. Część wystawców poza literatura przywiozła ze sobą różne inne przedmioty związane z historią, takie jak sprzęt wojskowy, od średniowiecznych zbroi po mundurowy.
Na stoiskach można było znaleźć przeróżne pozycje: książki naukowe, popularnonaukowe, powieści historyczne, a nawet komiksy nawiązujące do tematyki targów. Przez te cztery dni przez Arkady Kubickiego przewinęły się prawdopodobnie wszystkie pozycje historyczny, które pojawiły się w tym roku na polskim rynku.
Czas uczestnikom targów umilały też spotkania autorskie. W trach salach można było posłuchać m.in. rozmowy Grzegorza Boberka z prof. Andrzejem Chwalbą o II wojnie światowej, jakiej nie znamy czy Piotra Zychowicza z Kimmo Rentolą, czyli autorem książki „Finlandia kontro Stalin” wydanej nakładem wydawnictwa Rebis. Mnóstwo spotkań odbyło się również przy stoiskach poszczególnych wystawców. A kolejne wydarzenia nadal przed nami.
Choć na pierwszy rzut oka w sobotę frekwencje dopisywała, to wśród wystawców zdania na ten temat były podzielone.
- Jesteśmy antykwariatem, prezentujemy szeroką ofertę od starożytności po współczesność z wielu wydawnictw, jak to bywa w antykwariatach. Frekwencja jest w tym roku przynajmniej o 30% słabsza niż była w zeszłym roku. Mamy wrażenie, że ludzie liczą się z każdą złotówką i oglądają ją, zanim ją wydadzą. Czasami jest tak, że wracają po kilka razy, aby nabyć jedną książkę – słyszymy od wystawców z Antykwariatu „Piotruś Pan”.
Inne głosy na temat tegorocznej frekwencji słyszymy ze stoiska Skarpy Warszawskiej.
- Jestem pozytywnie zaskoczony, jest duża frekwencja, szczególnie dzisiaj w sobotę, jest też zainteresowanie naszym wydawnictwem. My jako wydawcy wydajemy mnóstwo pozycji związanych z historią Warszawy. Teraz mamy m.in. drugą część albumu „Było takie miasto… Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego”. To akurat bardzo wyjątkowa pozycja, która zabiera nas na spacer do początków XX wieku. Jest tam mnóstwo ciekawostek związanych z historią – mówi nam Mateusz z wydawnictwa Skarpa Warszawska.
Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego można odwiedzić do niedzieli 1 grudnia do godziny 17. Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających. Z programem targów można zapoznać się tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze