ReklamaBanner

Trwa 32. edycja Targów Książki Historycznej na Zamku Królewskim. To prawdziwa gratka dla miłośników historii

32. edycja Targów Książki Historycznej powoli dobiega końca. Na cztery dni przez Arkady Kubickiego stały się prawdziwym rajem dla miłośników historii. Pojawiło się tam blisko 150 wydawnictw i 200 autorów. Można tam nie tylko zakupić najnowsze pozycje z zakresu literatury historycznej, ale także spotkać się z ich autorami.
32. edycja Targów Książki Historycznej na Zamku Królewskim.
32. edycja Targów Książki Historycznej na Zamku Królewskim.

Autor: Miłosz Piotrowski / Raport Warszawski

W Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie trwają 32. Targi Książki Historycznej. Wydarzenie zaczęło się 28 listopada i zakończy się 1 grudnia. W tym czasie pojawiło się tam blisko 150 wydawnictw, a także ponad 200 autorów. Ponadto nie zabrakło też spotkań autorskich, które odbywają się w trzech salach konferencyjnych. Organizatorzy targów za cel stawiają sobie przede wszystkim popularyzację literatury historycznej, ale także zapewnienie przestrzeni do ciekawych dyskusji.

32. Targi Książki Historycznej w Warszawie. Co można tam zobaczyć? 

W 2023 roku Targi Książki Historycznej cieszyły się sporym zainteresowaniem. Wówczas przez Arkady Kubickiego, według szacunków organizatorów, przewinęło się 30 tys. osób. Wybraliśmy się na miejsce, by zobaczyć, jak wydarzenie wyglądało w tym roku.

W sobotę 30 listopada Arkady Kubickiego były wypełnione do tego stopnia, że przejście z jednego ich końca na drugi wymagało przeciskania się przez tłumy. Na szczęście podczas tej podróży można było zawiesić oko na wielu ciekawych książkach i nie tylko książkach. Część wystawców poza literatura przywiozła ze sobą różne inne przedmioty związane z historią, takie jak sprzęt wojskowy, od średniowiecznych zbroi po mundurowy. 

Na stoiskach można było znaleźć przeróżne pozycje: książki naukowe, popularnonaukowe, powieści historyczne, a nawet komiksy nawiązujące do tematyki targów. Przez te cztery dni przez Arkady Kubickiego przewinęły się prawdopodobnie wszystkie pozycje historyczny, które pojawiły się w tym roku na polskim rynku. 

Czas uczestnikom targów umilały też spotkania autorskie. W trach salach można było posłuchać m.in. rozmowy Grzegorza Boberka z prof. Andrzejem Chwalbą o II wojnie światowej, jakiej nie znamy czy Piotra Zychowicza z Kimmo Rentolą, czyli autorem książki „Finlandia kontro Stalin” wydanej nakładem wydawnictwa Rebis. Mnóstwo spotkań odbyło się również przy stoiskach poszczególnych wystawców. A kolejne wydarzenia nadal przed nami. 

32. edycja Targów Książki Historycznej na Zamku Królewskim.
32. edycja Targów Książki Historycznej na Zamku Królewskim / autor: Miłosz Piotrowski / Raport Warszawski.

Choć na pierwszy rzut oka w sobotę frekwencje dopisywała, to wśród wystawców zdania na ten temat były podzielone. 

- Jesteśmy antykwariatem, prezentujemy szeroką ofertę od starożytności po współczesność z wielu wydawnictw, jak to bywa w antykwariatach. Frekwencja jest w tym roku przynajmniej o 30% słabsza niż była w zeszłym roku. Mamy wrażenie, że ludzie liczą się z każdą złotówką i oglądają ją, zanim ją wydadzą. Czasami jest tak, że wracają po kilka razy, aby nabyć jedną książkę – słyszymy od wystawców z Antykwariatu „Piotruś Pan”.

Inne głosy na temat tegorocznej frekwencji słyszymy ze stoiska Skarpy Warszawskiej. 

- Jestem pozytywnie zaskoczony, jest duża frekwencja, szczególnie dzisiaj w sobotę, jest też zainteresowanie naszym wydawnictwem. My jako wydawcy wydajemy mnóstwo pozycji związanych z historią Warszawy. Teraz mamy m.in. drugą część albumu „Było takie miasto… Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego”. To akurat bardzo wyjątkowa pozycja, która zabiera nas na spacer do początków XX wieku. Jest tam mnóstwo ciekawostek związanych z historią – mówi nam Mateusz z wydawnictwa Skarpa Warszawska.

Targi Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego można odwiedzić do niedzieli 1 grudnia do godziny 17. Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających. Z programem targów można zapoznać się tutaj.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama