Pod względem turystyki w Warszawie jeszcze nigdy nie było tak dobrze. Stołeczne Biuro Turystyki właśnie opublikowało raport „Turystyka w Warszawie”. Znajdziemy w nim badania dotyczące wpływu tego aspektu życia na stołeczną gospodarkę. Jak się okazuje, jest on coraz bardziej znaczący, a stolica odbija się po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa.
Turystyczny rekord Warszawy. Stolica zarobiła na turystach 34 mld zł
W 2023 roku sektory turystyczne, czyli noclegi, gastronomia, organizacje turystyczne, a także kultura, rekreacja, handel i transport odpowiadały za blisko 7,3% Warszawy. W praktyce oznacza to, że miasto na gałęziach gospodarki powiązanych z turystyką zarobiło aż 34 mld złotych.
To najlepszy wynik w historii stolicy. Przed pandemią, podczas której przez trzy lata obowiązywały restrykcje ograniczające ruchu turystyczny, statystyki te były gorsze. W 2019 roku wkład turystyki w PKB Warszawy wyniósł 20,1 mld zł, czyli 6,4% PKB. Jak podkreślają autorzy raportu, wzrost w tej dziedzinie zawdzięczamy głównie rozwojowi gastronomii i transportu.
Dane prezentowane w raporcie mają realny wpływ na codzienne życie warszawiaków, chociażby na liczbę miejsc pracy. W 2023 roku w turystyce pracowało 92 tys. osób, w 2019 roku 89 tys. Pod tym względem największy wzrost zanotowały branże transportowe, a także te związane z targami i wystawami. Gorzej jest natomiast w zakwaterowaniu i gastronomii oraz w działalności organizatorów i agentów turystyki, co może mieć związek z pandemią.
- Wzrost znaczenia turystyki dla gospodarki Warszawy to bardzo dobra informacja. Przede wszystkim potwierdza, że atrakcyjność turystyczna miasta, która została potwierdzona tytułem European Best Destination przyznanym Warszawie w 2023 roku, przekłada się na konkretne zyski – mówi Paweł Moras, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki.
– Według szacunków, turyści i odwiedzający jednodniowi, którzy przyjechali do Warszawy w 2023 r., wydali w sumie ponad 12 mld zł. Najwięcej – obok Polaków – turyści z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Potwierdziła się też istotna rola osób podróżujących służbowo, których wydatki w przeliczeniu na osobę są najwyższe – dodaje Paweł Moras.
Stolicę w 2023 roku odwiedziło 15 mln 892 tys. turystów, z czego 6 mln 246 tys. tylko na jeden dzień. Najczęściej zwiedzanym miejscem w Warszawie są Łazienki Królewskie, przez które przewinęło się blisko 5,5 mln osób. Na kolejnych miejscach uplasowało się Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz PGE Narodowy.
Napisz komentarz
Komentarze