Niedawno głośno było o kiosku stojącym na rogu ulicy Grójeckiej i Bitwy Warszawskiej 1920 r. na Ochocie. Przy okazji budowy nowej trasy tramwajowej do Dworca Zachodniego jego rozbiórką zajęli się tramwajarze, wtedy odkryli, że w środku działa nielegalne kasyno. Były tam cztery automaty do gier i zniszczone dokumenty.
W pozornie opuszczonej budce w rzeczywistości działała hazardowa speluna, choć warszawski Zarząd Dróg Miejskich tym faktem był zaskoczony, to mieszkańcy okolicy wiedzieli o tym od dawna.
- Zaskoczenie? Może dla urzędników. Mieszkańcy wiedzieli o tym od dawna. Od roku czy dwóch w budce na rogu Bitwy Warszawskiej i Grójeckiej funkcjonowały nielegalnie automaty hazardowe. Zarząd Dróg Miejskich Warszawa ze zdziwieniem dowiedział się o tym… dopiero po wejściu do środka. Wtedy w sukurs wezwał Służbę Celno-Skarbową (czy nie interweniowała tam wcześniej? Podobno były zgłoszenia mieszkańców) i prokuraturę – skomentowało sprawę lokalne stowarzyszenie Ochocianie Sąsiedzi.
Zgłoszenia dotyczące tego kiosku rzeczywiście się pojawiały, choćby w interpelacji radnych z początku listopada, jeszcze przed akcją rozbiórki. Problem jest jednak szerszy, nie dotyczy tylko jednej lokalizacji. W piśmie do władz dzielnicy radni Magdalena Domeradzka, Nikodem Kacprzak, Sylwia Mróz i Mira Poręba wskazywali, że punkty nielegalnego hazardu są w ich dzielnicy powszechne. Mają one działać także, chociażby w budach przy skrzyżowaniu ulic Grójeckiej i Dickensa, pawilonach przy Hali Kopińskiej, czy w pawilonie po warzywniaku przy APS na ulicy Szczęśliwickiej.
- Na Ochocie w wielu miejscach organizowany jest nielegalny hazard na tzw. automatach. Obecność takich punktów negatywnie wpływa na bezpieczeństwo i porządek publiczny – zaznaczają radni, prosząc jednocześnie władze o interwencję w tej sprawie.
- Zapraszamy teraz ZDM do małej przebudowy na Dickensa między Grójecką a Skarżyńskiego (planowanej od 2016 roku). Przy okazji będzie można zburzyć nielegalne budy, w których jest mnóstwo automatów do nielegalnego hazardu, i sklep Alko24, uprzykrzający życie mieszkańcom – wskazują z kolei Ochocianie Sąsiedzi na Facebooku.
Policja walczy z nielegalnym hazardem na Ochocie
Dzielnica w odpowiedzi na interpelację informuje, że za zwalczanie nielegalnego hazardu odpowiedzialne są służby państwowe, a dokładniej Krajowa Administracja Skarbowa, tak więc władze Ochoty mogą jedynie z nimi współpracować.
Z KAS współdziała także lokalna policja. Komenda Rejonowa Policji Warszawa lll razem z Mazowieckim Urzędem Celno-Skarbowym prowadzi działania wymierzone w hazardowe speluny nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-ochota w Warszawie.
- W roku 2023 funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KRP Warszawa III, przeprowadzili na terenie podległym jednostce 4 działania kontrolne, w wyniku których, przeprowadzono kontrolę 13 lokali, gdzie łącznie zostało zabezpieczonych 59 automatów do gier hazardowych oraz pieniądze w kwocie 75 483,97 zł. Ponadto w wyniku działań zostały zatrzymane 4 osoby. W ramach czynności własnych Policji, w 2023 roku ujawniono 5 punktów nielegalnych gier hazardowych i zabezpieczono 19 automatów do gier – informują policjanci.
Podobne akcje policja prowadziła także w tym roku, choć na mniejszą skalę, bo mundurowym w tym czasie udało się zabezpieczyć łącznie 25 automatów do gier hazardowych, zabezpieczyć 4540 złotych i zatrzymać jedną osobę.
Policjanci podkreślili, że prowadzili działania w wymienionych przez radnych punktach. 8 lutego 2024 roku w lokalu przy ul. Grzymały Sokołowskiego 2 (obok Hali Kopińskiej), zabezpieczono 4 automaty, 4 listopada 2024 roku podczas kontroli lokalu wolnostojącego, przy ul. Szczęśliwickiej 36 także ujawniono 4 takie maszyny. Kolejne 4 znajdowały się w niedawno zburzonym kiosku.
Napisz komentarz
Komentarze