Przy ul. Bednarskiej 2/4, na tyłach neoklasycystycznego budynku Łaźni Teodozji Majewskiej, powstanie nowoczesna siedziba Wydziałów Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Nauk Ekonomicznych. Projekt przewiduje stworzenie wielofunkcyjnych przestrzeni dydaktycznych i naukowych, odpowiadających zmieniającym się potrzebom przyszłych pokoleń studentów i naukowców.
- To jedna z największych inwestycji Uniwersytetu Warszawskiego, która nie tylko wprowadzi nowoczesne przestrzenie akademickie, ale też wpisze się w kontekst miasta, zbliżając je do Wisły – podkreślił podczas podpisania umowy prof. Alojzy Z. Nowak, rektor uczelni.
Budowa, która ruszyła w listopadzie 2024 r., potrwa do 2027 roku.
Kontekst przestrzenny i wyzwania architektoniczne
Nowy budynek stanie na pustym placu, w historycznym sąsiedztwie Łaźni Majewskiej, Mariensztatu oraz Bulwarów Wiślanych. Jury konkursu doceniło projekt pasażu przechodzącego przez obiekt, łączącego ulicę Mariensztat z brzegiem Wisły. Wewnętrzna agora, rozciągająca się na trzech kondygnacjach, stanie się centrum spotkań akademickich i kulturalnych.
Dodatkowo budynek będzie posiadał zielony dach z ogrodem i czytelniami, z którego roztaczać się będzie widok na Skarpę Wiślaną. Forma i wysokość obiektu zostały dostosowane do okolicznej zabudowy, w tym kamienic Mariensztatu. Elewacje inspirowane są kolumnadą portyku Łaźni, co sprawia, że nowoczesny budynek harmonijnie wkomponuje się w historyczny krajobraz Powiśla.
Adaptowalny budynek przyszłości
Projektanci z BBGK Architekci określają swój projekt jako budynek nowej generacji. Kluczowym założeniem była elastyczność przestrzeni, która pozwoli na dostosowanie jej do zmieniających się potrzeb społecznych i technologicznych. Jak przypominają, tempo zmian we współczesnym świecie wymaga nowego podejścia do projektowania budynków.
- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będą wyglądały przestrzenie edukacyjne za 25 lat. Dlatego postawiliśmy na strukturę otwartą, która umożliwia różne scenariusze użytkowania – mówią autorzy projektu.
Taki model wydłuża cykl życia budynku, ma zminimalizować koszty adaptacji i zmniejsza obciążenie środowiska.
Strategia zrównoważonego rozwoju obejmuje m.in. zastosowanie materiałów niskoemisyjnych, co zmniejszy ślad węglowy budynku o 30% w porównaniu z tradycyjnymi technologiami.
- Budownictwo odpowiada za 38% globalnej emisji CO2, więc naszym zadaniem jest projektowanie budynków odpowiedzialnych środowiskowo i społecznie – dodają architekci.
Przestrzenie wspólne i funkcjonalność
W nowym budynku znajdą się sale wykładowe, seminaryjne, pracownie komputerowe i badawcze, w tym Laboratorium Badań Medioznawczych oraz studia radiowe i TV. Projekt przewiduje również przestrzenie wspólne, takie jak patia, tarasy rekreacyjne czy otwarta czytelnia z miejscami do pracy zespołowej i indywidualnej.
Centralna agora ma być miejscem integracji społeczności akademickiej, wspierającym proces budowania tożsamości i wspólnoty. Jednocześnie nowy gmach będzie otwarty na mieszkańców Warszawy, oferując przestrzenie użytkowe dostępne dla wszystkich.
Rozpoczęta inwestycja ma szansę stać się nie tylko wizytówką Uniwersytetu Warszawskiego, ale też symbolem zmieniającego się Powiśla – miejsca, które łączy historię z nowoczesnością.
Napisz komentarz
Komentarze