12 grudnia na sesji Rady Warszawy radni przegłosowali nowe zapisy w uchwale. Od teraz nie 0,6, a 2 proc. lokali powracających w ciągu roku do zasobów miasta będzie przeznaczonych na wynajem dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Jest to ponad 30 lokali w skali miasta. Mieszkania oferowane przez miasto mają zachęcić kandydatów do służby. W stołecznej policji jest ponad 20 proc. wakatów.
Dzielnica Wola poinformowała, że już zabezpieczyła tę liczbę mieszkań, co ma zachęcić do służby w tym właśnie rejonie.
- To daje ok. 30 mieszkań dla „mundurówki” w Warszawie i mogę ogłosić, że na Woli już zabezpieczyliśmy tę pulę na przyszły rok, czym - mamy nadzieję - przyciągniemy funkcjonariuszy do pracy na Woli - zadeklarował burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.
Jak dodał, ceny mieszkań w Warszawie są bardzo wysokie.
- Wierzymy, że służbowe mieszkanie będzie dla policjantów, strażników miejskich i strażaków dodatkowym argumentem za wybraniem Woli jako miejsca swojej służby - zaznaczył burmistrz.
Dzielnica Wola dysponuje na tyle dużym zasobem mieszkaniowym, że pozwala on na realizację większej ilości wniosków funkcjonariuszy, bez uszczerbku w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych innych mieszkańców.
Jak podkreślił rzecznik prasowy Dzielnicy Wola Marcin Jakubik „wiele zależy od tego, jakie będzie zapotrzebowanie”.
- Komendanci pewnie też nie do końca wiedzą, ilu funkcjonariuszy takie wnioski złoży. Funkcjonariuszy nie obowiązuje kryterium dochodowe, tak jak innych najemców lokali komunalnych czy socjalnych, ale są dwa inne podstawowe kryteria - wskazał rzecznik.
Po pierwsze, osoby składające wniosek muszą być czynnymi funkcjonariuszami. Drugie kryterium jest takie, że nie mogą ani w Warszawie, ani w powiatach graniczących ze stolicą posiadać tytułu prawnego do lokalu.
- Nie mogą być właścicielami innych mieszkań. Jeżeli policjant ma mieszkanie np. w Otwocku, to taki wniosek będzie rozpatrzony negatywnie - wyjaśnił rzecznik.
Jak dodał, dzielnice mają określony zasób lokalowy, którego nie przeskoczą.
- Wola ma największy zasób w skali miasta, więc jesteśmy w stanie tyle mieszkań wyasygnować na starcie. Zasób lokali jest na tyle duży, że będzie to bez uszczerbku dla zwykłych mieszkańców. Kilkanaście lokali jest gotowych właściwie od zaraz - zaznaczył Jakubik.
Niedobór pracowników w stołecznej policji odbija się na funkcjonowaniu tej służby. Na ulicach brakuje patroli, wydłużony jest też czas przyjazdu policji na miejsce zdarzenia. Kandydatów do służby odstraszają m.in. niskie pensje, co sprawia, że utrzymanie się w Warszawie staje się niemożliwe.
Napisz komentarz
Komentarze