Plac Centralny to jedna z kluczowych inwestycji w ramach Nowego Centrum Warszawy - flagowego projektu tej kadencji prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Przebudowane miejsce ma być nowoczesną wizytówką stolicy.
Plac Centralny będzie bardzo zielony. Obecny beton i asfalt zastąpią liczne gatunki roślin. W ramach inwestycji planowane jest zasadzenie 542 krzewów, 81 168 roślin cebulkowych i bylin oraz 102 drzew - takich jak m.in. lipy, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.
Rekonstrukcja przedwojennej siatki ulic
Główny rysunek posadzki placu powstał na bazie przedwojennej siatki ulic oraz obrysów kamienic czynszowych i ich dziedzińców z 1939 roku. Podstawowymi ciągami komunikacyjnymi staną się zrekonstruowane, dawne ulice Zielna, Złota i Wielka - poinformował w komunikacie stołeczny ratusz.
Obrysy dawnych kamienic stanowić będą część placu funkcjonującą jako miejsca spotkań i rekreacji. Dopełnieniem kompozycji inspirowanej układem przedwojennej siatki będą dawne dziedzińce, które staną się archipelagiem małych placów i niewielkich ogrodów.
W ramach inwestycji odzyskana i odrestaurowana zostanie jak największa część obecnie wykorzystywanych elementów kamiennych. Poddane renowacji zostaną również historyczne kandelabry z lat 50., które uzupełnią oświetlenie podstawowe zachodniego obszaru placu.
Strefy wypoczynku
W ramach inwestycji wykonane zostaną liczne meble miejskie umożliwiające wypoczynek. Pojawi się 48 ławek parkowych, 58 siedzisk pojedynczych oraz 33 stojaki rowerowe. Zamontowane zostaną również nowe poidełka, które zapewnią dostęp do świeżej wody pitnej.
Plac Centralny zyska nową wartość jako przestrzeń publiczna. System kompozycyjny pozwoli korzystać z placu w sposób różnorodny – od koncertów, targów, wystaw plenerowych, po funkcje rekreacyjne. Dzięki temu plac użytkowany będzie przez cały rok.
Aktualne prace
Kilka dni temu na plac przyjechało kolejne już, trzynaste drzewo. Nowymi mieszkańcami placu są glediczje i miłorzęby dwuklapowe, które znane ze swojej odporności i estetycznego wyglądu. Drzewa zostały umieszczone w celach antykompresyjnych, które zapewnią im odpowiednie warunki do wzrostu. Do końca bieżącego roku zasadzona będzie połowa z ponad stu drzew.
Wraz z drzewami na placu pojawiła się także pierwsza mała architektura. Widoczna staje się również granitowa nawierzchnia, która w coraz większym zakresie pokrywa plac, nadając mu nowoczesny charakter.
Jak poinformował nas rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski, plac ma być gotowy późną wiosną przyszłego roku. Wszystko wskazuje na to, że inwestycja nie będzie opóźniona.
Napisz komentarz
Komentarze