Reklama

Co dalej z placem Hallera na Pradze-Północ? ZDM zamknęło przetarg, a o kontrakt walczą dwie firmy

Praski plac gen. Józefa Hallera już za kilka lat stanie się nowym, prawobrzeżnym Placem Pięciu Rogów. Zarząd Dróg Miejskich zakończył właśnie przetarg, na przygotowanie dokumentacji projektowej. O miejski kontrakt walczą dwie firmy. Przyszłego projektanta poznamy najpewniej w maju. Wiadomo jednak, że beton i asfalt ustąpią miejsca zieleni i deptakom.
Co dalej z placem Hallera na Pradze-Północ? ZDM zamknęło przetarg, a o kontrakt walczą dwie firmy
Plac Hallera niedługo zmieni swój wygląd.

Autor: Marcin Klimczak

Źródło: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

ZDM otworzył przetargi na plac Hallera

Warszawski Zarząd Dróg Miejskich zamknął właśnie przetarg na oferty dokumentacji projektowej. Chodzi o przygotowanie nowej koncepcji dla praskiego placu gen. Hallera, który ma stać się centralnym punktem życia osiedla Praga II — zgodnie z wizją twórców terenu, Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego.

Do ZDM-u w przetargu zgłosiły się dwie firmy, które są zainteresowane zaprojektowaniem nowej przestrzeni. To Palmett oraz Infra — Centrum Doradztwa, których oferty kosztują kolejno 1,59 mln złotych oraz 1,72 mln zł. Górny limit nałożony przez ZDM na dokumentację projektową, to 2 mln zł.

- Obecnie zaczęła się analiza projektowa. Zwyczajowo trwa ona kilka tygodni, podczas których będziemy m. in. weryfikować kosztorys przedstawiony przez oferentów. Ostateczna decyzja o wyborze projektanta powinna zapaść w maju lub czerwcu. Możliwe, że uda nam się ta sztuka jeszcze w kwietniu — informuje Raport Warszawski Jakub Dybalski, rzecznik ZDM-u.

Projektant będzie miał maksymalnie dwa lata, od momentu podpisania umowy, na przygotowanie dokładnej dokumentacji nowego wcielenia placu Hallera. Dodatkowo w tym okresie będzie musiał zdobyć wszystkie wymagane prawem zgody oraz pozwolenia.

- Wbrew pozorom przygotowywanie dokumentacji projektowej nie jest tak prostym zdaniem. Poza narysowaniem planu należy także zaprojektować m. in. sieć instalacji podziemnych. Oczekujemy, że po dwóch latach projektant przyjdzie do nas ze wszystkimi dokumentami, tak byśmy mogli niemalże od razu rozpisać przetarg na wykonanie tegoż planu. Rozpoczęcie prac budowlanych zakładamy na rok 2027 - dodaje Dybalski.

Co się zmieni, a co zostanie zachowane?

W związku z zabytkowym charakterem placu przebudowa musi przebiegać zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Zachowany zostanie kształt fontanny zlokalizowanej w centrum placu. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków dopuścił jedynie zmiany o charakterze odtworzeniowym w stosunku do jej stanu historycznego. Nie zezwolił także na zwężenia jezdni, aby nie naruszać pierwotnej kompozycji placu. Niemniej lista zmian i tak jest dosyć długa.

Przede wszystkim pojawić ma się nowa, estetyczna nawierzchnia chodników i jezdni. Nie obędzie się również bez dodatkowych nasadzeń zielenie (nie tylko drzew). Pętla autobusowa zajmująca dużą część placu zostanie przeniesiona na ul. Jagiellońską, w rejon Ronda Starzyńskiego. Skrzyżowanie z Jagiellońską zostanie w pełni przebudowane.

Odwrócony ma zostać ruch na placu, co upłynni przejazd przez skrzyżowanie z ul. Jagiellońską. ZDM tym samym zapewnia, że wprowadzone zostaną rozwiązania uspokajające ruch i zwiększające bezpieczeństwo pieszych. Zyskają także rowerzyści, dla których wybudowana zostanie nowa droga. Pojawić ma się także więcej stojaków.

Budynek ekspedycji MZA zyska nową funkcję – zostanie przebudowany na pawilon usługowo-rozrywkowo-wypoczynkowy. Całość zostanie także dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Widząc wszystkie nowości, pojawia się pytanie: co obecnie istniejącymi miejscami parkingowymi? Czy ZDM planuje przygotować jakąś rekompensatę? Urzędnicy mówią ze szczerością: nie wiemy. Los miejsc parkingowych będzie zależeć od przedstawionego projektu. 

Plac Hallera — historyczne centrum

Plac Hallera to centralne miejsce osiedla Praga II z lat 50. XX-wieku, układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. Dziś wciąż przyciąga mieszkańców dzięki lokalnym sklepom, usługom, zieleni i fontannie. Niestety, jego nawierzchnia jest w złym stanie. Na niektórych przejściach dla pieszych należy poprawić bezpieczeństwo – parkujące auta ograniczają widoczność, a kierowcy rozwijają zbyt dużą prędkość.

Mieszkańcy zwracali na te problemy uwagę podczas konsultacji społecznych, które zostały przeprowadzone w 2016 roku w ramach projektu „Warszawskie Centra Lokalne” i stanowiły bazę do wypracowania pomysłów na przyszły wygląd placu.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama