Nowy park na ul. Suwak ma być odpowiedzią na potrzeby lokalnych społeczności oraz efektem współpracy miasta z fundacjami i stowarzyszeniami. Projekt obejmuje alejki z nawierzchnią mineralną, 60 ławek, ponad 90 latarni oraz drewniane leżaki. Już wiosną na parkowym wyposażeniu pojawią się również hamaki, które uzupełnią relaksacyjne możliwości tego miejsca. Rodzice mogą obserwować swoje dzieci bawiące się w piaskownicy, ciesząc się jednocześnie otaczającą ich zielenią.
Zieleń relaksuje
Park linearny Suwak wyróżnia się bogatą i różnorodną zielenią, która zajmuje aż 14 tys. m² powierzchni. Posadzono tam 40 drzew, w tym ozdobne odmiany jabłoni, klonów i lip. Uwagę przyciągają także trawniki i łąka kwietna, które zajmują łącznie 5400 m².
W parku znalazły się rośliny, które wiosną mają ożywić przestrzeń swoimi kolorami i zapachami, takie jak: przetacznik, szałwia, krwawnik czy poziomka. Uroku dodadzą też krzewy, w tym dzika róża, bez czarny, lilak i kalina. Ponadto runo z bluszczu pospolitego, które zachowano i podkreślono drewnianym pomostem, zdaniem inicjatorów stało się wyjątkowym elementem krajobrazu.
Przy realizacji projektu duży wkład mieli wolontariusze. Pracownicy korporacji z siedziby po sąsiedzku, zaangażowali się w nasadzenia bylin, krzewów i traw ozdobnych, które zostały zakupione w ramach Zielonego Funduszu.
Innowacyjne rozwiązania – ogrody deszczowe
Nowością, która wyróżnia park przy ul. Suwak, są trzy ogrody deszczowe, będące nieckami infiltracyjnymi. To ekologiczne rozwiązanie ma pozwolić na gromadzenie i wykorzystywanie wody opadowej, co ma również zapobiec zarówno podtopieniom, jak i skutkom suszy. Ogrody deszczowe obsadzono roślinami odpornymi na zmienne warunki wilgotności, które jednocześnie stanowią schronienie dla zwierząt.
- Mimo że park już teraz służy mieszkańcom, zakończenie projektu jest planowane jeszcze w tym roku - zapewnia Monika Gołębiewska-Kozakiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni.
Prace budowlane nad parkiem realizowała firma Baobab Brandys, a projekt opracowała pracownia LS-Project Maciej Sikorski. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 4,8 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze