Reklama

„Historia warszawskich hoteli” - podróż przez różne dzieje i oblicza Warszawy

Opowieść o warszawskim hotelarskie ubrana w lekką formę — w ten sposób można określić kolejną już książkę Piotra Wierzbickiego. Wydana w dwóch tomach, zabiera czytelnika w historyczną podróż po hotelarskich dziejach Warszawy. Od średniowiecza, przez nowożytność na XXI-wieku kończąc. Na specjalnym spotkaniu autorskim przybyło wielu czytelników.
„Historia warszawskich hoteli” - podróż przez różne dzieje i oblicza Warszawy
„Historia Warszawskich Hoteli” została wydana w dwóch tomach.

Autor: Jakub Szyda

Źródło: Raport Warszawski

Historia Warszawy pod innym kątem

Piotr Wierzbicki to warszawiak z dziada, choć może już nie z pradziada. W latach 80. i 90. działał na undergroundowej scenie muzycznej. DJ radiowy, związany m.in. z legendarną Rozgłośnią Harcerską i Radiostacją, oraz imprezowy – rezydent praskiego klubu Hydrozagadka. Od 2011 roku jest przewodnikiem warszawskim oraz pisarzem.

Do tej pory napisał m. in. „Podchmieloną historię Warszawy”, w której opowiada o historii stołecznego piwowarstwa. Jest także współautorem pracy zbiorowej Echa dawnej Warszawy. Żydowska Warszawa. Obecnie powraca ze swoją nową książka pt. „Historia warszawskich hoteli”, wydaną w dwóch tomach przez Skarpę Warszawską.

Sala audytorium na spotkaniu autorskim była wypełniona / autor: Jakub Szyda, Raport Warszawski

Jego dzieło to opowieści o warszawskim hotelarstwie ubrane w lekką formę. Książki zawierają liczne anegdoty, związane z miejscami oraz znanymi ludźmi, którzy byli ich gośćmi. Książka traktuje o historii stołecznej bazy noclegowej, od czasów średniowiecznych, aż po współczesność. Pierwszy tom obejmuje dzieje od lat 30. XIV wieku do początku XX wieku. Tom drugi w całości poświęcony jest XX i XXI wiekowi. 

- Książka jest mniej przewodnikiem, a bardziej pophistorią. Chociaż nie jest to dzieło naukowe, podszedłem do zbioru źródeł bardzo poważnie. Starałem się wyczerpać dany temat, a nie konfabulować. Ku temu musiałem przeczytać bardzo dużą liczbę książek branżowych czy publikacji ze starej pracy. Starałem się te historyczne zapisy przedstawić w formie lekkiej i zrozumiałej dla zwykłych ludzi — mówi Piotr Wierzbicki, autor.

Jak sam zauważa, poszukując źródła do swej książki, zaczął od prasy branżowej, z czasem sięgając coraz dalej w historię.

Najstarsze warszawskie „hotele” istniały już w XIV wieku

- Bardzo pomocna w tej sprawie okazała się Bibliografia Warszawy, która obejmuje kilkanaście grubych tomów. Pisząc o naszym mieście, jest to wręcz nieodłączne źródło. Idąc tym tropem, odnajdywałem stare artykuły czy książki, np. z XIX wieku. Na szczęście wiele źródeł udało mi się znaleźć w internecie, acz zmuszony byłem korzystać ze zbiorów Biblioteki Narodowej czy Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego - dodaje.

Najstarszy dokument, który pisarz mógł fizycznie dotknąć, pochodził z XVIII wieku, z kolei najstarsze wzmianki o warszawskim noclegu w ogóle pochodzą z XIV wieku, z listów wysłanników papieża. W nim to duchowni, w drodze na proces Polaków z Krzyżakami, zatrzymali się w nadwiślańskich karczmach. Jak się okazuje, już wtedy były one „dość przyzwoite”.

W spotkaniu autorskim, zorganizowanym 3 kwietnia w gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego, brało udział wiele osób, żywo zainteresowanych tym konkretnym skrawkiem historii naszego miasta.

Patronat medialny nad książką oraz spotkaniem z autorami objął Raport Warszawski. „Historię Warszawskich Hoteli” można kupić w księgarniach inbook.pl oraz poprzez sklep internetowy. Dostępne są zarówno książki w formie fizycznej, jak i e-booka oraz audiobooka.

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama