Reklama

Ksiądz, który założył Paradę Równości. „Wszystko zaczęło się od chęci pomagania ludziom”

Szymon Niemiec jest księdzem starokatolickim, który w 2012 roku został konsekrowany na biskupa przez arcybiskupa metropolitę Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego, Terrego Flynn'a. Przy okazji jest także założycielem Parady Równości, terapeutą i psychologiem. Dla jednych jest postacią kontrowersyjną, inni widzą w nim duchowego przewodnika osób LGBT. Rozmawiamy w przededniu Parady Równości.
Ksiądz, który założył Paradę Równości. „Wszystko zaczęło się od chęci pomagania ludziom”

Autor: Progresywny Kościół Ekumeniczny

Greta Sulik: Gdzie znalazł ksiądz powołanie? 

Bp Szymon Niemiec: To jest kwestia wczesnego dzieciństwa. Od dziecka chciałem być księdzem, od dziecka chciałem służyć ludziom i Bogu. No ale losy potoczyły się tak, a nie inaczej, że księdzem zostałem dopiero w okolicach trzydziestki.

Czy jest ksiądz uczestnikiem Parady Równości?

Właściwie to jestem współtwórcą Parady Równości od 2001 roku. Wszystko zaczęło się od chęci pomagania ludziom. Od myślenia o tym, że sprawiedliwość społeczna, równość, wolność i godność człowieka są najważniejszymi wartościami. No i pod tym hasłem, z tą inicjatywą, wyszliśmy po raz pierwszy na ulicę w 1998 roku, a w 2001 roku już jako przemarsz. No i tak idziemy do dzisiaj. 

A czy osoby nieheteronormatywne są osobami wierzącymi?

To jest pytanie, czy osoby heteroseksualne są osobami wierzącymi. Są wśród nich osoby wierzące, niewierzące, takie które poszukują wiary oraz takie które jej nie poszukują. Myślę sobie, że świat jest tak pełen różnorodności, tak pełen kolorów, że jest w nim miejsce dla każdego.

To jest dosyć prywatny temat, ale z tego, co wiem, to ksiądz również prywatnie jest związany ze społecznością LGBT.

Tak, prywatnie jak najbardziej.

Słyszałam, że ma ksiądz partnera, tak? 

W kościele, w którym jestem, możemy być w związkach zarówno małżeńskich, jak i niemałżeńskich, więc mogę potwierdzić, że jestem w relacji romantycznej z drugą osobą. 

Czy wśród osób ze środowiska LGBT jest potrzeba wiary? Czy stanowisko kościoła m.in. rzymskokatolickiego wpływa na ich decyzje, że są niechętni do modlitwy?

Badania tego nie potwierdzają. Myślę, że jest wręcz odwrotnie. Im większe odrzucenie, tym więcej osób szuka wiary indywidualnej, czyli szukają tam wiary, gdzie mogą ją znaleźć. A już św. Franciszek z Asyżu, mówił, że wiarę można znaleźć i w kamieniu wolnym, więc do tego struktury kościelne nie są potrzebne.

A od jak dawna ksiądz organizuje nabożeństwa ekumeniczne w intencji osób nieheteronormatywnych?

Od kiedy jestem duchownym, czyli od 2007 roku. 

Nabożeństwo ekumeniczne przed Paradą Równości w 2023 r.

A skąd pomysł na te nabożeństwa?

Z prośby. Zwrócili się do mnie ludzie z prośbą, przyszli do mnie i powiedzieli - proszę księdza, czy ksiądz mógłby odprawić nabożeństwo przed paradą, bo chcielibyśmy się pomodlić. No to co? Mogłem powiedzieć nie? Oczywiście, że się zgodziłem. 

A czy trafiają do księdza osoby nieheteronormatywne, które w kościele rzymskokatolickim czują się niechciane?

Trafiają do mnie osoby z każdego możliwego związku chrześcijańskiego, więc i rzymscy katolicy, i nierzymscy katolicy, protestanci i nieprotestanci. Trafiają do mnie naprawdę bardzo różne osoby. Każdy, kto potrzebuje wsparcia duchowego. Gdzieś tam wcześniej czy później o mnie słyszał i do mnie trafia. Albo do innych duchownych, którzy są przyjaciółmi, bo ja nie jestem jednym duchownym w Polsce, który jest przyjazny. Na szczęście.

A tak z księdza obserwacji, wielu jest księży, którzy są przyjaźni i tolerancyjni dla środowiska LGBT?

Jest nas coraz więcej, bo coraz więcej duchownych zaczęło odkrywać, że człowiek jest przede wszystkim człowiekiem, a miłość jest najwyższym wezwaniem od naszego Pana. Ta miłość zaczyna dawać owoce. 

A jeżeli może ksiądz powiedzieć, czemu tym razem nie pojawi się na nabożeństwie? 

Nabożeństwo się odbędzie, tylko akurat mnie na nim nie będzie. Będą inni duchowni. Niestety z przyczyn technicznych nie dam rady dojechać. Chciałbym przewodniczyć z racji rangi kościelnej, ale jak ja nie dam rady, to pewnie któryś z duchownych przejmie, że tak powiem kolokwialnie pałeczkę. Z tego co wiem, będzie to ksiądz Gawron z Kościoła Starokatolickiego.

***

Nabożeństwo ekumeniczne w intencji osób LGBT odbędzie się w niedzielę 16 czerwca o 12:00 na ul: Długa 29 (Metalowcy) sala 107. Podczas Nabożeństwa będzie dostępna komunia o obniżonej zawartości glutenu oraz bez alkoholu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama