Spółka CPK wskazała firmy, których zadaniem będzie zaprojektowanie oraz wybudowanie dróg wokół przyszłego mega lotniska. Podpisana ma zostać umowa z dziewięcioma firmami i pięcioma konsorcjami. Później spośród nich wyłonieni zostaną wykonawcy, których zadaniem będzie wybudować ponad 90 km drogi. Całość inwestycji ma wynieść ponad 2,2 mln zł netto.
Umowy ramowe to dopiero wstęp
W ramach umowy ramowej poszczególne podmioty będą mogły ubiegać się o kontrakty na realizację części wspomnianego zamówienia. Procedury będą prowadzone w uproszczonym trybie przetargowym, korzystnym dla firm. Taka umowa pozwoli na przeprowadzenie prac projektowych, uzyskanie koniecznych decyzji oraz wykonanie robót budowlanych, których efektem ma być połączenie CPK z istniejącą siecią dróg.
– Umowa ramowa na projektowanie i budowę sieci dróg wokół lotniska to jeden z większych kontraktów budowlanych związanych z powstaniem infrastruktury niezbędnej do jego funkcjonowania. Podobnie jak poszerzenie autostrady A2, ważnej arterii łączącej Łódź i Warszawę, którą najszybciej będzie można dotrzeć na lotnisko, podróżując samochodem czy autobusem – mówi Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.
Jak dodaje dr Filip Czernicki, prezes CPK, umowa ramowa pozwala na określenie najważniejszych warunków planowanej inwestycji, zapewnia elastyczność i daje możliwość współpracy, a więc gwarantuje przewidywalność.
CPK będzie mieć dwie obwodnice?
Wśród największych i najważniejszych elementów planowanej sieci drogowej powstanie m.in. węzeł „Baranów” na autostradzie A2 po wschodniej stronie lotniska, węzeł „CPK Wschód” umożliwiający bezpośredni dojazd podróżnych do lotniska. Przebudowany zostanie również odcinek drogi krajowej nr 50, od skrzyżowania w miejscowości Cyganka do skrzyżowania na istniejącym węźle Wiskitki na południe od portu lotniczego. To oznacza, że samo to lotnisko będzie posiadać de facto aż dwie obwodnice. Dla porównania niemalże dwustutysięczne miasto, jakim jest Sosnowiec, nie ma żadnej obwodnicy.
– Port w Baranowie będzie wzorcowym przykładem lotniska multimodalnego, gdzie spotkają się różne rodzaje transportu, drogowy, kolejowy i lotniczy, by połączyć pasażera za światem i pozwolić mu jak najszybciej dotrzeć w wybrane miejsce – dodaje Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK.
(1)(1).png)
Budowa CPK niczym trylogia
Realizację budowy infrastruktury drogowej dla CPK podzielono na trzy odrębne części.
Część pierwsza - Na tym etapie zostanie zaprojektowana i wybudowana droga od węzła „CPK Wschód" (bez węzła) do węzła „Baranów” na połączeniu z autostradą A2 (z węzłem).
Część druga - Tutaj wykonawca zrealizuje Wschodnią Obwodnicę Lotniska (WOL) – odcinek od skrzyżowania z Północną Obwodnicą Lotniska (POL) w rejonie miejscowości Kaski (bez skrzyżowania) do węzła „CPK Wschód" (z węzłem).
Część trzecia - Zostanie ona podzielona na dwa zadania: budowę POL oraz Zachodniej Obwodnicy Lotniska z włączeniem ich w istniejącą sieć drogową.
Zgodnie z przyjętym w spółce harmonogramem pierwsze prace projektowe mają rozpocząć się już na początku 2026 roku, natomiast budowlane w 2028 roku. Budowa „Węzła Baranów” na A2 oraz planowanych odcinków dróg dojazdowych do lotniska będzie realizowana w porozumieniu z Generalna Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która odpowiedzialna jest również za poszerzenie autostrady A2.
CPK ma w tej chwili wydaną przez wojewodę mazowieckiego decyzję lokalizacyjną dla lotniska. Wedle przyjętych założeń, w trzecim kwartale 2025 roku spółka zamierza złożyć wniosek o pozwolenie na budowę m. in. terminala, a w 2026 roku ogłosi przetargi na powstanie pierwszych obiektów lotniskowych.
Zakończenie budowy planowane jest na rok 2031, zaś w kolejnym 2032, port lotniczy CPK ma uzyskać niezbędne certyfikacje i zostać oddany do użytku. Razem z lotniskiem uruchomiony będzie również pierwszy odcinek KDP w Polsce, fragmentem linii nr 85 Warszawa – CPK – Łódź.
Napisz komentarz
Komentarze