Reklama

Tramwaj na Zieloną Białołękę coraz bliżej? Powołano „komitet sterujący”

Trwa projektowanie trasy tramwajowej na Zieloną Białołękę. Inwestycja ma zostać zakończona w 2030 roku, ale już teraz ratusz zaczął przygotowania. Powołano „komitet sterujący”, który ma nadzorować prace. Czy to przyspieszy działanie?
wizualizacja
Wizualizacja przystanku tramwajowego na Białołęce.

Autor: mat. pras.

Jesienią ubiegłego roku podpisano umowę na projekt tramwaju na zieloną Białołękę. To w sumie 6,5 km nowej trasy, od ul. Rembielińskiej (na Targówku) przez św. Wincentego i Głębocką do ul. Zaułek. Aktualnie trwa projektowanie trasy, na które firma ma aż 42 miesiące. To oznacza, że dokumenty będą gotowe dopiero na początku 2028 roku. 

Wtedy, w ciągu dwóch kolejnych lat ma powstać sama trasa. Oznacza to, że jej budowa potrwa dwa razy krócej niż projektowanie oraz załatwianie wszelkich możliwych pozwoleń. Na nowej trasie tramwaje będą mogły kursować nawet co 2-3 minuty. Czas przewidywanego przejazdu tramwajem z pętli przy ul. Zaułek do stacji metra przy Kondratowicza wyniesie około 15 minut, a do Dworca Wileńskiego około 30 minut.

Z perspektywy całego procesu budowlanego, spektakularne będzie powstawanie estakady tramwajowej nad trasą ekspresową S8.

Wizualizacja estakady nad S8 / mat. pras. 

Przygotowania w ratuszu. Powstał „komitet sterujący”

Zarządzeniem prezydenta Trzaskowskiego, kilka dni temu, powołano „komitet sterujący”. Ma on koordynować całe zadanie, które nazywa się: 

„Budowa drogi na odcinku od ul. Rembielińskiej do ul. Zaułek wraz z trasą tramwajową na Zieloną Białołękę.”

W skład komitetu wchodzi szesnaście osób pod przewodnictwem wiceprezydenta Warszawy – Tomasza Menciny. Poza tym w tym gremium znaleźli się burmistrzowie Białołęki i Targówka, dyrektorzy z pięciu miejskich biur. Poza tym prezesi Tramwajów Warszawskich i Metra, pełnomocnik miasta ds. koordynacji inwestycji i remontów oraz dyrektorzy ZDM, ZTM, Zarządu Zieleni, Lasów Miejskich i Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

W zarządzeniu czytamy, że za inwestycję odpowiadają Tramwaje Warszawskie, a komitet ma skoordynować działania wszystkich innych jednostek. Członkowie zespołu będą też monitorować inwestycję, wprowadzać ewentualne zmiany w harmonogramie prac oraz podejmować ustalenia w sprawie założeń do organizacji ruchu. Przy komitecie działać będzie zespół wykonawcy, który będzie wypracowywać konkretne opinie.

Powstanie zespołu to kolejny krok ku budowie. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama