ReklamaBanner

Andrzej Poczobut honorowym obywatelem Warszawy. Wyróżnienie otrzymało też czterech powstańców

Rada Warszawy nadała honorowe obywatelstwo stolicy kolejnym pięciu osobom. Jedną z nich został polsko-białoruski dziennikarz Andrzej Poczobut. Oprócz niego wyróżnionych zostało także czterech uczestników Powstania Warszawskiego.
Andrzej Poczobut honorowym obywatelem Warszawy. Wyróżnienie otrzymało też czterech powstańców

Autor: Miłosz Piotrowski / Raport Warszawski

Rada Warszawy nadała honorowe obywatelstwa pięciu kolejnym osobom ważnym lub zasłużonym dla stolicy. Radni zaakceptowali ich kandydatury niemal jednogłośnie. Za były 52 osoby, a jedna nie wzięła udziału w głosowaniu. Wśród uhonorowanych znalazł się polsko-białoruski dziennikarz Andrzej Poczobut. Stał się on symbolem walki o wolność na Białorusi w czasie rządów reżimu Łukaszenki. Za swoją działalność był on wielokrotnie aresztowany, obecnie wciąż przebywa w uwięzieniu. 

- Andrzej Poczobut uosabia te wszystkie wartości, które przez wieki przyświecały Warszawie i jej mieszkańcom, jak wolność oraz przemożne dążenie do samostanowienia o własnych losach, gotowość do wyrzeczeń i cierpienia, jako ceny, którą płaci się w imię walki o zachowanie zasad i moralności. Niezłomność i nieprzekupność to jest broń, której zawsze najbardziej obawiają się różnego rodzaju dyktatorzy - brunatni i czerwoni. Ta wytrwałość i twardość mają moc kruszenia glinianych nóg autorytarnego systemu, wywołując wściekłość Łukaszenki i Putina – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Czterech powstańców z honorowym obywatelstwem

W czasie sesji rady miasta honorowe obywatelstwo otrzymał również Stefan Meissner, który we wrześniu 1939 r. brał udział w cywilnej obronie Warszawy. Walczył również w Powstaniu Warszawski, w czasie którego brał udział walkach o hotel Astoria, koszary policji przy ul. Ciepłej, Dworzec Główny, restaurację „Żywiec” oraz gmach PAST-y przy ul. Zielnej. Za swoje osiągnięcia został on wyróżniony w wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Walecznych. 

Radni uhonorowali także innego uczestnika Powstania Warszawskiego — podpułkownika Zbigniewa Rylskiego. W czasie II wojny światowej brał on udział w wielu walkach, a po wojnie był represjonowany przez komunistyczny reżim. Obecnie angażuje się on w popularyzację wiedzy o Powstaniu Warszawskim, pełni funkcję Przewodniczącego Społecznej Rady Kombatanckiej przy Zarządzie Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Honorowe obywatelstwo otrzymała również Anna Stupnicka-Bando, która także uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. To wybitna polska lekarka, a także prezeska Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Jest ona od dziecka związana ze stolicą i w czasie II wojny światowej jako sanitariuszka organizowała punkt medyczny Obwodu II „Żywiciel” Armii Krajowej

- Jej postawa jest wzorem szlachetności, odwagi i poświęcenia dla drugiego człowieka. Jej życie i działalność są nierozerwalnie związane z historią Warszawy i Polski, a jej zasługi dla Miasta i jego mieszkańców są godne najwyższego uznania. Nadanie godności Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy byłoby wyrazem wdzięczności oraz uhonorowaniem jej niezwykłego wkładu w walkę o wolność, godność i życie ludzkie – czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

Wyróżnienie otrzymała również Barbara Gancarczyk (pseudonim „Pająk”), która również służyła w czasie Powstania Warszawskiego jako sanitariuszka. 16 sierpnia 1944 w czasie ostrzału razem ze swoją koleżanką z oddziału, Teresą Potulicką-Łatyńską „Michalską”, pomogła wynieść z Katedry, znajdujący się w Kaplicy Baryczków, Cudowny Krucyfiks Baryczkowski. W ten sposób ocaliła ona jeden z najstarszych warszawskich zabytków. 

Osoby, które otrzymały honorowe obywatelstwo Warszawy, dostają medal Honorowego Obywatela, oznakę nadanej godności do wpięcia, dyplom oraz legitymację. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.