Rada Warszawy nadała honorowe obywatelstwa pięciu kolejnym osobom ważnym lub zasłużonym dla stolicy. Radni zaakceptowali ich kandydatury niemal jednogłośnie. Za były 52 osoby, a jedna nie wzięła udziału w głosowaniu. Wśród uhonorowanych znalazł się polsko-białoruski dziennikarz Andrzej Poczobut. Stał się on symbolem walki o wolność na Białorusi w czasie rządów reżimu Łukaszenki. Za swoją działalność był on wielokrotnie aresztowany, obecnie wciąż przebywa w uwięzieniu.
- Andrzej Poczobut uosabia te wszystkie wartości, które przez wieki przyświecały Warszawie i jej mieszkańcom, jak wolność oraz przemożne dążenie do samostanowienia o własnych losach, gotowość do wyrzeczeń i cierpienia, jako ceny, którą płaci się w imię walki o zachowanie zasad i moralności. Niezłomność i nieprzekupność to jest broń, której zawsze najbardziej obawiają się różnego rodzaju dyktatorzy - brunatni i czerwoni. Ta wytrwałość i twardość mają moc kruszenia glinianych nóg autorytarnego systemu, wywołując wściekłość Łukaszenki i Putina – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Czterech powstańców z honorowym obywatelstwem
W czasie sesji rady miasta honorowe obywatelstwo otrzymał również Stefan Meissner, który we wrześniu 1939 r. brał udział w cywilnej obronie Warszawy. Walczył również w Powstaniu Warszawski, w czasie którego brał udział walkach o hotel Astoria, koszary policji przy ul. Ciepłej, Dworzec Główny, restaurację „Żywiec” oraz gmach PAST-y przy ul. Zielnej. Za swoje osiągnięcia został on wyróżniony w wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Walecznych.
Radni uhonorowali także innego uczestnika Powstania Warszawskiego — podpułkownika Zbigniewa Rylskiego. W czasie II wojny światowej brał on udział w wielu walkach, a po wojnie był represjonowany przez komunistyczny reżim. Obecnie angażuje się on w popularyzację wiedzy o Powstaniu Warszawskim, pełni funkcję Przewodniczącego Społecznej Rady Kombatanckiej przy Zarządzie Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.
Honorowe obywatelstwo otrzymała również Anna Stupnicka-Bando, która także uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. To wybitna polska lekarka, a także prezeska Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Jest ona od dziecka związana ze stolicą i w czasie II wojny światowej jako sanitariuszka organizowała punkt medyczny Obwodu II „Żywiciel” Armii Krajowej.
- Jej postawa jest wzorem szlachetności, odwagi i poświęcenia dla drugiego człowieka. Jej życie i działalność są nierozerwalnie związane z historią Warszawy i Polski, a jej zasługi dla Miasta i jego mieszkańców są godne najwyższego uznania. Nadanie godności Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy byłoby wyrazem wdzięczności oraz uhonorowaniem jej niezwykłego wkładu w walkę o wolność, godność i życie ludzkie – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Wyróżnienie otrzymała również Barbara Gancarczyk (pseudonim „Pająk”), która również służyła w czasie Powstania Warszawskiego jako sanitariuszka. 16 sierpnia 1944 w czasie ostrzału razem ze swoją koleżanką z oddziału, Teresą Potulicką-Łatyńską „Michalską”, pomogła wynieść z Katedry, znajdujący się w Kaplicy Baryczków, Cudowny Krucyfiks Baryczkowski. W ten sposób ocaliła ona jeden z najstarszych warszawskich zabytków.
Osoby, które otrzymały honorowe obywatelstwo Warszawy, dostają medal Honorowego Obywatela, oznakę nadanej godności do wpięcia, dyplom oraz legitymację.
Napisz komentarz
Komentarze