„Człowiek w harmonii z Warszawską przyrodą” to motto, które ma przewodzić programowi ochrony środowiska na lata 2025-2030. Dokument określa najważniejsze cele polityki środowiskowej miasta. Dotychczas dyskutowali nad nim radni i eksperci. Teraz wypowiedzieć się mogą także mieszkańcy.
Trwają konsultacje społeczne. Ostatni moment, aby zgłosić uwagi
Program przygotowywany w ramach realizacji polityki ochrony środowiska ma być podstawą funkcjonowania systemu zarządzania środowiskiem miasta. Dokument stworzony przez radnych i ekspertów, trafił teraz do mieszkańców. To ostatni moment, aby zgłosić swoje uwagi i wpłynąć na politykę środowiskową Warszawy.
Swoją opinię można przekazać poprzez internetową platformę konsultacyjną konsultacje.um.warszawa.pl. Można również skorzystać z dyżuru telefonicznego:
- 16 kwietnia 2025 r. (środa), w godz. 16:00-19:00, tel. 22 443 25 64
Miasto określiło pięć najważniejszych celów. Wcześniej było ich siedem
- Liczba celów szczegółowych została zmniejszona z 7 do 5, co wpłynęło na merytoryczny zakres Programu i jego załączników. Kierunki interwencji takie jak „Powietrze” oraz „Efektywność energetyczna”, są teraz powiązane z celem ograniczania emisji - czytamy w komunikacie Urzędu Warszawy.
Jak argumentuje miasto, wszystkie zmiany wynikają z połączenia analiz ekspertów, konsultacji z radami dzielnic oraz opinii mieszkańców.
Cztery główne obszary, pięć celów
Podobnie, jak w poprzednim Programie ochrony środowiska dla Warszawy na lata 2021-2024, w obecnym dokumencie wydzielono cztery obszary realizacji Poś, w których określone zostały cele szczegółowe, prowadzące do osiągnięcia celu głównego.
Obszar 1 - Mitygacja, cel: zmniejszenie emisji
Mitygacja to proces łagodzenia, zmniejszania lub ograniczania negatywnych skutków jakiegoś zjawiska, sytuacji czy problemu. Chodzi tu więc o nic innego jak ograniczenie negatywnych skutków zanieczyszczenia powietrza w Warszawie. Poziom stężenia szkodliwych pyłów w stolicy, zwłaszcza w sezonie grzewczym, często przekracza europejskie normy.
- Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń do powietrza i hałasu, działania ograniczające oddziaływanie promieniowania elektromagnetycznego i zanieczyszczenia światłem są kluczowymi działaniami mitygacyjnymi, które mają na celu dążenie do przyjaznego, czystego i bezpiecznego środowiska przyrodniczego — czytamy w dokumencie opisującym Poś.
Obszar 2 - Adaptacja, cele: zwiększenie i ochrona zasobów środowiskowych oraz poprawa gospodarki odpadami
- Działania adaptacyjne powinny być prowadzone równolegle do działań mitygacyjnych, uwzględniając racjonalne podejście do wykorzystania zasobów dostępnych w mieście. To połączenie umożliwi poprawę stanu środowiska, podniesienie jakości przestrzeni miejskiej oraz wpłynie na zwiększenie świadomości mieszkańców i mieszkanek na temat ochrony klimatu, co w rezultacie poprawi jakość życia - piszą autorzy Programu ochrony środowiska.
W tym celu zwiększenia i ochrony zasobów środowiskowych działania skupią się głównie na ochronie zielono-błękitnej infrastruktury, różnorodności biologicznej, gospodarowaniu wodami, gospodarce wodno-ściekowej, ochroną przeciwpowodziową oraz gospodarowaniem powierzchnią ziemi.
Głównymi obszarami działań w celu poprawy gospodarki odpadami mają być: zapobieganie powstawaniu odpadów i gospodarowanie nimi.
Promowane będą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w tym również tworzone „punkty wymiany” oraz „punkty napraw” rzeczy nadających się do użytku, przynoszonych do punktów PSZOK przez mieszkańców. Miasto chce także rozbudować sieć PSZOK-ów.
Obszar 3 - Zarządzenie, cel: usprawnienie systemu zarządzania
- Usprawnienie systemu zarządzania środowiskiem polegać będzie głównie na monitorowaniu stanu środowiska, kontrolach oraz ocenie skuteczności podejmowanych działań, w celu ciągłego doskonalenia systemu zarządzania ochroną środowiska. Osiągnięcie celu wspierane będzie przez tworzenie baz danych o środowisku, sporządzaniu dokumentów planistycznych czy strategicznych, a także przez współpracę z innymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi, sektorem prywatnym i mieszkańcami w celu skutecznego zarządzania środowiskiem miejskim - można przeczytać w dokumencie określającym cele środowiskowe miasta.
Głównymi kierunkami usprawniania systemów mają być wzmożona praca w celu zapobiegania poważnych awarii w miejscach szczególnie na to narażonych oraz monitoring, działalność kontrolna i standaryzacja procedur, a także stworzenie baz danych o środowisku.
Obszar 4 - Edukacja, cel: podniesienie stanu świadomości ekologicznej
Miasto chce zwiększyć edukację środowiskową oraz partycypację społeczną w tym temacie.
- Partycypacja społeczna w przypadku ochrony środowiska polega na aktywnym zaangażowaniu warszawiaków i warszawianek w procesy decyzyjne oraz działania na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska przyrodniczego. Zaangażowanie społeczeństwa w inicjatywy proekologiczne przynosi wiele korzyści, zarówno w zakresie efektywności ochrony środowiska, jak i budowania świadomości ekologicznej. Angażowanie obywateli w działania proekologiczne zwiększa skuteczność tych działań poprzez lepsze zrozumienie lokalnych potrzeb i warunków - piszą urzędnicy.
Napisz komentarz
Komentarze