Turcy i Hindusi, to oni najczęściej przyjeżdżają?
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował niedawno roczne podsumowanie dot. liczby cudzoziemców pracujących w Warszawie. Okazuje się, że w 2024 roku władze wydały prawie 17 tys. zezwoleń na prace, z czego aż 84 proc. dotyczy mężczyzn. Co ciekawe liczba zezwoleń z roku na rok maleje.
Rok temu o możliwość legalnej pracy w Warszawie najczęściej ubiegali się obywatele trzech krajów:
- Turcji (17 proc. wszystkich zezwoleń);
- Indii (13 proc.);
- oraz Uzbekistanu (9 proc.).
Najwięcej wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców dotyczyło mężczyzn i kobiet w wieku 25–34 lata (odpowiednio: prawie 40 proc. i 45 proc.). Drugą w kolejności grupą byli mężczyźni i kobiety w wieku 35–44 lata (odpowiednio: prawie 32 proc. i ponad 25 proc.).
Największą grupą składającą wnioski o zezwolenie na prace, byli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. Łącznie to sześć tysięcy wniosków. Na drugim miejscu znajdują się specjaliści, operatorzy oraz monterzy maszyn i urządzeń, liczba złożonych przez nich wniosków wyniosła ponad dwa tysiące.
Pozwoleń z roku na rok jest coraz mniej
Co ciekawe 17 tys. wniosków jest liczbą relatywnie małą, biorąc pod uwagę poprzednie lata. I tak w 2022 roku wniosków złożono ok. 29 tys., z kolei w 2023 roku liczba ta zmniejszyła się do 25 tys. Niezmiennie od trzech lat o zgodę na pracę wnioskują najczęściej robotnicy przemysłowi. Wśród nich najliczniejsi są Turcy i Hindusi, niezmiennie od 2022 roku.
Ciekawostką może być to, że Ukraińcy w 2021 roku stanowili ponad 50 proc. wszystkich obcokrajowców, którzy dostali zgodę na pracę.
Z badań przeprowadzonych na przełomie lipca i sierpnia 2024 roku, przeprowadzonych przez firmę IPSOS na zlecenie Urzędu Miasta, wynika, że migranci określają Warszawę na ogół bardzo dobrze. Zarówno według pracujących, jak i studentów.
Jedną z największych niedogodności ma być dla nich bariera językowa, szczególnie dla migrantów z Azji. Ich zdaniem nauka języka polskiego, choć niezbędna do pełnej integracji, jest wyzwaniem dla wielu osób. Stale rosnące koszty życia, szczególnie jeśli chodzi o wynajem mieszkania, są także często wymieniane jako minus. Niektórzy wskazują również bardzo niskie płace, szczególnie na tle krajów Europy Zachodniej.
Napisz komentarz
Komentarze