W nocy z 1 na 2 kwietnia doszło do poważnej awarii na Stacji Uzdatniania Wody w Otwocku, która zaopatruje 80% mieszkańców miasta. Zerwanie nagromadzonego osadu żelaza i krzemu zanieczyściło filtry, zmuszając do zamknięcia obiektu. Woda, która początkowo pojawiła się w kranach, nadal nie nadaje się do spożycia, mycia ani celów sanitarnych – nawet po przegotowaniu.
Aktualny stan napraw. Kiedy wróci woda?
Podczas dzisiejszej, czwartkowej konferencji przedstawiciele władz potwierdzili, że próbki wody pobrano do badań, a pierwsze wyniki będą znane w ciągu 24-48 godzin.
- Etap 1 (piątek/sobota): Sprawdzenie, czy woda nadaje się do celów sanitarnych (np. prysznic).
- Etap 2 (poniedziałek): Dezynfekcja sieci i kolejne testy.
- Etap 3 (czwartek/piątek przyszłego tygodnia): Ostateczna decyzja o dopuszczeniu wody do spożycia.
Na ten moment woda w kranach może być używana wyłącznie do celów gospodarczych, np. spłukiwania wody w toalecie. Nie wolno jej pić, myć się nią ani używać do przygotowywania posiłków.
- Piątek bądź sobota będą tym terminem, kiedy przekażemy Państwu informacje, czy woda dostarczana do mieszkańców może być wykorzystywana na cele sanitarne (dop. red. mycie się) – powiedział prezydent Otwocka Jarosław Margielski.
Aktualnie trwa proces płukania i dezynfekcji sieci wodociągowej w Otwocku. Po jego zakończeniu woda ma zostać poddana szczegółowym analizom przez laboratorium OPWiK i przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
- Następnie będzie dalej prowadzony proces dezynfekcji i płukania sieci magistrali wodociągowych na terenie miasta – dodaje prezydent.
W Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku odwołano ok. 10 zabiegów dziennie. Szpital zapewnia, że pacjenci mają dostęp do bezpiecznej wody, ale pełne wznowienie działalności nastąpi dopiero po oficjalnym ogłoszeniu, że woda jest zdatna do spożycia. - Nie planujemy ewakuacji. Woda jest dostarczana, a sytuacja jest pod kontrolą – zapewnił przedstawiciel szpitala.
W placówkach oświatowych, które podlegają pod Powiat Otwocki, sytuacja jest też opanowana. – W związku z informacją od OPWiK, że w sieci budynków szkół ponadpodstawowych będzie dostępna woda do celów gospodarczych, nie planujemy odwoływać zajęć. Zapewniliśmy w każdej szkole środki do dezynfekcji oraz wodę do celów spożywczych i sanitarnych – informuje starosta otwocki Tomasz Laskus.
Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Otwocku. Śledczy sprawdzają, czy doszło do zaniedbań.
- Na razie nie mamy dowodów na działanie osób trzecich. Awaria wynikała z nagromadzenia osadów w starej infrastrukturze – powiedział komendant otwockiej policji insp. Przemysław Dębiński .
Co dalej?
- W piątek/sobotę – pierwsze wyniki badań wody.
- W przyszłym tygodniu – ostateczna decyzja o przywróceniu dostaw.
- Długofalowo – możliwa modernizacja sieci, choć na razie nie ma planów wymiany głównej magistrali.
- Na ten chwilę, w najbliższych latach nie mamy planu modernizacji magistrali, natomiast jesteśmy na przykład po czasie, w którym wiele, wiele, wiele z tych odcinków wodociągów zostało wymienione, ale ta magistrala jeszcze nie jest przewidziana - mówi Mateusz Rojek prezes Zarządu Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Mieszkańcy na bieżąco powinni śledzić komunikaty na stronie Urzędu Miasta Otwocka i w mediach społecznościowych.
- To najbardziej poważna awaria, z którą mamy do czynienia. Działamy pełną parą, by jak najszybciej przywrócić wodę – podsumował prezydent Otwocka, Jarosław Margielski.
Dystrybucja wody pitnej. Gdzie szukać pomocy?
W Otwocku i Karczewie działa 17 punktów dystrybucji wody (beczkowozy i zbiorniki), a miasto rozstawiło dodatkowe 100 przenośnych toalet dla mieszkańców, którzy wciąż nie mają wody w budynkach wielorodzinnych.
- Woda butelkowana trafia do szkół, przedszkoli, żłobków i szpitali.
- Dwa TIR-y z wodą pitną (ok. 45 tys. litrów) zostały już dostarczone, a kolejne transporty są w drodze.
- 90% miasta ma już dostęp do wody surowej, ale nadal nie jest to woda zdatna do picia – poinformowano podczas briefingu.
W celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa higienicznego zostało rozstawianych około 100 toalet przenośnych typu TOI TOI, przy punktach gdzie stoją beczkowozy.
Lista punktów z wodą zdatną do picia (może być aktualizowana):
- ul. Ślusarskiego przy Miejskiej Hali Sportowej
- Parking przy Scenie Centrum ul. Andriollego/ul. Powstańców Warszawy
- Parking przy sklepie Biedronka ul. Batorego
- Kościół św. Wincentego à Paulo Diecezja Warszawsko-praska
- ul. Kościelna róg ul. Kopernika
- Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu ul. Armii Krajowej 4
- Parking przy Klubie SMOK ul. Warszawska 11/13
- Kościół Parafia Rzymskokatolicka M. B. Królowej Polski ul. Czerska 1
- Parking Kościół pw. Miłosierdzia Bożego ul. Danuty
- Morskie Oko – parking ul. Kuklińskiego/Generalska
- Klub Mlądz ul. Majowa
- Wólka Mlądzka ul. Nadrzeczna róg ul. Wypoczynkowej (przy kapliczce)
- Jabłonna OSP ul. Narutowicza
- Soplicowa ul. Narutowicza róg ul. Poniatowskiego
- Róg ulic: Majowa, Słowicza i Otwocka
- Osiedle Kraszewskiego ul. Słoneczna róg ul. Kraszewskiego
- Karczew, parafia Rzymskokatolicka Św. Wita w Karczewie ul. Stare Miasto
- ul. Bema zajezdnia autobusowa KARCZEW
Napisz komentarz
Komentarze