Reklama

Mocha Tower. 85-blok mieszkalny na Gocławiu. Jeden z najwyższych budynków we wschodniej Warszawie

Przy Trasie Siekierkowskiej powstanie blok mieszkalny wysoki na 85-metrów. Powstaje na „wuzetce”, ponieważ przygotowanie planu zagospodarowania dla tego miejsca utknęło. A w pierwszym szkicu planowano to szereg bloków tuż przy trasie.
wizualizacja Mocha Tower
Wizualizacja Mocha Tower.

Autor: mat. pras.

W Warszawie na wschód od Wisły nie ma budynku ponad stumetrowego. Niektórzy liczą iglicę Stadionu Narodowego (113 metrów), ale do dachu arena ma ok. 70 metrów. Wyższa jest wieża katedry przy ul. Floriańskiej – 75 metrów, a także blok Aura Sky przy ul. Ostrobramskiej, który rośnie do 85 metrów. Teraz ten wynik wyrówna inny blok mieszkalny.

Blok na „wuzetce” 

Deweloper Profbud poinformował, że stawia 85-metrową wieżę również na Gocławiu przy ul. Ostrobramskiej, w pobliżu Aura Sky. Na jej szczycie chce… zbudować też gniazdo dla sokoła. Inwestycja w niewielkiej odległości od Trasy Siekierkowskiej powstaje we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Ostrobramska, która do spółki wnosi grunt. 

Inwestycję podzielono na dwa etapy. W pierwszym powstanie niższa część, która będzie gotowa do połowy 2027 roku. Kilka miesięcy później wykończona zostanie wieża licząca 25 pięter. W sumie w Mocha Tower (to nazwa inwestycji, od koloru Mocha Mousse, który zostanie użyty na elewacji) znajdzie się 376 lokali.

Za projekt budynku odpowiada pracownia LWS Architekci. 

Deweloper rozpoczął już przedsprzedaż mieszkań, jednak nie podaje, czy ma prawomocne pozwolenie na budowę. Obecnie w tym miejscu stoi warsztat samochodowy. Według publicznie dostępnych miejskich dokumentów wydano pozwolenie na rozbiórkę. 

mapa
Widoczna działka na której stanąć ma blok / mapy.um.warszawa.pl

Wiadomo natomiast, że inwestycja powstaje na „wuzetce”, którą wydano latem ubiegłego roku. Okolica nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Plan powstaje w bólach od 2012 roku. Po raz pierwszy wyłożono go w 2016 roku. Rok później został podzielony na cztery mniejsze części. Dwie z nich przygotowano i uchwalono, jednak okolice planowanego budynku planu się nie doczekały.

Co ciekawe, w pierwotnym planie (przed podziałem) zezwolono na 85-metrową dominantę na wspomnianej działce. Także bliżej Trasy Siekierkowskiej, zamiast obecnych ogródków działkowych (ROD Wilga), planowano zabudowę mieszkalną o podobnej wysokości. To jednak tylko założenia, które nie zostały uchwalone. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama