Reklama

Kulturoteka w Wesołej wyrasta z ziemi. Wmurowano kamień węgielny

Wesoła zyskuje wyjątkową inwestycję – trwa budowa Kulturoteki, która połączy bibliotekę, dom kultury i przestrzeń dla lokalnych inicjatyw. To kolejny krok w rozwoju dzielnicy, obok planowanej ścieżki rowerowej i nowej biblioteki.
Kulturoteka w Wesołej wyrasta z ziemi. Wmurowano kamień węgielny
Budowa Kulturoteki w Wesołej

Autor: Greta Sulik

Źródło: Raport Warszawski

7 kwietnia 2025 roku wmurowano kamień węgielny pod Kulturotekę w Wesołej – nowoczesny obiekt, który ma stać się sercem życia kulturalnego dzielnicy. Inwestycja ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkańców.

– Jesteśmy świadkami drugiego, można powiedzieć już kultowego, obiektu epokowego w naszej dzielnicy. I myślę, że to nie będzie ostatni taki projekt – mówił podczas uroczystości burmistrz Wesołej Marian Mahor.

Wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra podkreśliła, że inwestycja wpisuje się w strategię 15-minutowego miasta, gdzie usługi kulturalne są dostępne blisko domu. – Mieszkańcy nie mogą być postawieni w sytuacji, że po kulturę muszą jechać do centrum. Wesoła jest przykładem dzielnicy, która inwestuje w lokalność – dodała.

Co znajdzie się w Kulturotece?

Nowoczesny, drewniany budynek o powierzchni 2400 m² będzie łączył funkcje biblioteki, ośrodka kultury i miejsca aktywności lokalnej. W ofercie znajdą się m.in.:

  • Biblioteka z wypożyczalnią, czytelnią i salą multimedialną,
  • Sala widowiskowo-kinowa na 300 osób,
  • Pracownie artystyczne (ceramiczna, plastyczna, modelarska),
  • Studio nagrań i sala muzyczna,
  • Sala taneczno-gimnastyczna,
  • Kawiarenka i galeria,
  • Scena plenerowa na wydarzenia letnie.

– To będzie magnes dla młodzieży i dorosłych. Miejsce, gdzie rozwijamy pasje i integrujemy społeczność – mówiła Ewa Tucholska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Wesoła.

Jak zapewniają władze - część zajęć ma być darmowych, a część płatnych - tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie i w swoim budżecie. Korzystanie z biblioteki będzie oczywiście bezpłatne.

Ekologiczna innowacja: drewno zamiast betonu

Projekt wyróżnia się proekologicznymi rozwiązaniami. Budynek powstanie w technologii drewnianej (CLT), popularnej w Skandynawii, co skróci czas budowy i zmniejszy ślad węglowy.

– Konstrukcja będzie jak "meble z IKEI" – modułowa i szybka w montażu. Dzięki temu obiekt stanie w kilkanaście tygodni – wyjaśniają architekci z XY Studio.

Dodatkowo Kulturoteka będzie miała panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i zielone elewacje, co wpisuje się w trendy zrównoważonego budownictwa.

Kolejne inwestycje w Wesołej

Burmistrz Mahor zapowiedział także inne projekty:

  • Nową bibliotekę na osiedlu Centrum,
  • Ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Niemcewicza (łączącą Wesołą z Wawrem i Rembertowem),
  • Placówkę wsparcia dziennego dla młodzieży.

– Liczymy na wsparcie miasta przy budowie tunelu pod torami, który poprawi komunikację z centrum Warszawy – dodał burmistrz.

Kiedy otwarcie?

Prace budowlane ruszyły w lipcu 2024 i zgodnie z harmonogramem mają trwać około 20 miesięcy. Budowa Kulturoteki ma pochłonąć 27,2 mln, a jej oficjalne otwarcie planowane jest na 2026 rok. – Chcemy, żeby to miejsce tętniło życiem i służyło kolejnym pokoleniom – podsumowała wiceprezydent Machnowska-Góra.

Kulturoteka to jeden z kilku nowych domów kultury w Warszawie. Podobne inwestycje powstają też w Ursusie, na Żoliborzu i Pradze-Północ. Stolica realizuje te projekty w oparciu o nową strategię "kultury blisko domu".

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama