Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie szykuje się do remontu swojej siedziby na Rynku Starego Miasta w Warszawie. To instytucja, która podlega Mazowszu oraz ministerstwu kultury. W lutym tego roku odbyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu „Rewitalizacja siedziby głównej Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie wraz z budową nowej wystawy stałej". Obecnie są analizowane wyniki tego procesu. Trwają także prace dotyczące pozyskania dofinansowania na to przedsięwzięcie.
- Aktualnie Muzeum prowadzi działania, których efektem będzie złożenie wniosku o dofinansowanie inwestycji w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat Środowisko. Po uzyskaniu finansowania planowane jest rozpoczęcie robót budowlanych - wstępnie I kwartał 2026 roku – informuje Adam Struzik, Marszałek województwa mazowieckiego.
Remont muzeum a skarpa warszawska
Te plany niepokoją jednak mieszkańców Starego Miasta. Jak wskazuje w swojej interpelacji śródmiejski radny Krzysztof Górski, prace te mogą mieść negatywne konsekwencje dla okolicy.
- Społeczność Staromiejska w żadnej mierze nie była oficjalnie informowana czy konsultowana w sprawie powyższego remontu. Do Rady Osiedla Staromiejskiego zwracają się zaniepokojeni mieszkańcy, zwracając uwagę na fakt, że powyższy remont może być nie tylko uciążliwy dla okolicznych mieszkańców, ale też może potencjalnie mieć negatywny wpływ np. na Skarpę Staromiejską. Mówi się przy okazji tego remontu o zadaszeniu części podwórka na tyłach stojących przy Rynku Starego Miasta kamienic. Nie wiemy, czy miałby tam być np. używany ciężki sprzęt – wskazuje radny.
Władze Mazowsze przedstawiają jednak sprawę inaczej. Jak tłumaczy marszałek, informacje o konsultacjach znajdowały się na stronie muzeum i na Facebooku, rozdawane miały być także ulotki na ulicach. Ponadto informacje o tym procesie otrzymać mieli także administratorzy wspólnot sąsiadujących z muzeum.
- Muzeum Literatury zapewniło, iż dołoży wszelkich starań, aby remont był poprowadzony w sposób jak najmniej uciążliwy dla sąsiadów Muzeum oraz nie miał negatywnego wpływu na Skarpę Staromiejską. W powyższym celu są prowadzone obecnie prace geodezyjne polegające na montażu punktów pomiarowych, tzw. reperów, które służą do wykonania pomiarów kontrolnych do weryfikacji przemieszczeń budynków należących do Muzeum oraz budynków sąsiednich, a także określenie stanu wyjściowego (początkowego) przed rozpoczęciem prac budowlanych – podkreśla marszałek.
Planowane zadaszenie podwórka ma być zgodne z pozwoleniami konserwatorskimi, lekkie i łatwe do demontażu. Podczas prac okoliczne budynki mają być monitorowane pod kątem osiadania.
Napisz komentarz
Komentarze