Kończą się odbiory parku budowanego na tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Wkrótce mieszkańcy skorzystają z dwóch odcinków (od Stryjeńskich do al. KEN). - W tym momencie trwają odbiory. W maju, albo nawet wcześniej, będziemy udostępniać dwa odcinki – mówi Olga Rosłoń-Skalińska, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni. – Obecnie park jest szarobury. Ważne jest dla nas, żeby mieszkańcy uszanowali to, że niektóre murawy czy łąki kwietne jeszcze niewzeszły – dodaje.
Przekonuje, że choć dwa pierwsze odcinki są już gotowe, to nawet w tym miejscu park będzie się stopniowo zmieniał. Chodzi nie tylko o zieleń, która będzie się tam pojawiać. W następnych miesiącach zamontowane zostaną dodatki z budżetu obywatelskiego. To m.in. hamaki, leżaki, stoliki do gier czy zacieniacze.
(2).png)
Co dalej z Parkiem nad POW?
Inwestycja podzielona jest na sześć odcinków, realizowanych etapami. Wspomniane wyżej fragmenty, które prawdopodobnie zostaną otwarte przed majówką, to:
- Odcinek 2 (ul. Stryjeńskich – ul. Braci Wagów) – rozległa polana otoczona roślinnością. Widzieliśmy tam ławki, zieloną przestrzeń do rekreacji, która w okresie letnim na pewno spodoba się tym, którzy lubią zażywać kąpieli słonecznych.
- Odcinek 3 (ul. Braci Wagów – al. KEN) – zgodnie z obietnicami miała powstać tam fontanna posadzkowa, duży ogród deszczowy z drewnianym pomostem oraz plac zabaw.
Oznacza to, że w budowie pozostają trzy kolejne odcinki:
- Ogród zmysłów (odcinek 4),
- Strefa inspirowana sadami (odcinek 5),
- Nowy nasyp ze ścieżką na szczyt (odcinek 6).
- Powierzchnia parku to 12,5 hektara, z czego prawie dziesięć to ogród na stropie trasy szybkiego ruchu. To największy teren zieleni na stopie w Polsce – przekonuje Rosłoń-Skalińska.
Kiedy będziemy mogli skorzystać z niego w całości? Odcinek nr 5 powinien zostać otwarty w grudniu, natomiast nr 6 na wiosnę 2026 roku. Wciąż nie uruchomiono natomiast budowy pierwszego odcinka, pomiędzy ul. Pileckiego i ul. Stryjeńskich. W kontrakcie z wykonawcą zapisano go jako „opcję dodatkową w ramach umowy”. Wiadomo, że miałyby tam pojawić się trzy niewielkie placyki. Orientacyjny czas budowy to rok, od momentu uruchomienia opcji.
- Zleciliśmy przedłużenie promenady i koniecznych alejek w miejscu pod targowisko – słyszymy. Nie oznacza to, pusta przestrzeń zostanie choć częściowo zagospodarowania. Samo targowisko będzie mogło powstać po wyroku Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Obecną koncepcję zaskarżyła sąsiadująca z parkiem Spółdzielnia Mieszkaniowa Wyżyny. Sprawa jest tam procedowana już przez ponad dwa lata.
Napisz komentarz
Komentarze