Reklama

Marywilska 44 przyspiesza z odbudową. Wybrano już projektanta

Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej 44 ruszy 3 sierpnia, a spółka rozpoczęła już prace nad odbudową spalonego centrum handlowego wybierając jego projektanta. Władze miasta i województwa intensywnie współpracują, aby przyspieszyć proces odbudowy i wspierać poszkodowanych przedsiębiorców.
Marywilska 44 przyspiesza z odbudową. Wybrano już projektanta

Autor: OSP Jabłonna

Zgodnie z planem, tymczasowe targowisko przy Marywilskiej 44 rozpocznie działalność 3 sierpnia. W wyniku pożaru, który niemal całkowicie zniszczył halę 12 maja, swoje miejsca pracy straciło około trzy tysiące osób, a działalność musiało zawiesić ponad 1400 sklepów i punktów usługowych.

Prezes spółki Marywilska 44, Małgorzata Konarska potwierdziła, że na parkingu w pobliżu spalonej hali stanie 800 nowych kontenerów

- Podtrzymujemy termin, 3 sierpnia ma wystartować tymczasowe targowisko kupców z Marywilskiej 44. Wszystko odbywa się zgodnie z planem. Oczywiście dużo zależy od producenta, ale na dzień dzisiejszy nie zgłasza jakichkolwiek uwag do terminów, które mamy w zawartej umowie na produkcję tych kontenerów – zapewniała Konarska w rozmowie z Radiem dla Ciebie.

Zdaniem prezes Marywilska 44 zainteresowanie tymczasowym miasteczkiem kontenerowym jest ogromne i prawie wszystkie kontenery są już wynajęte. Każdy kontener będzie miał powierzchnię od 15 do 30 metrów kwadratowych. Koszt realizacji tymczasowego miasteczka kontenerowego spółka szacuje na około 30 milionów złotych.

Tymczasowe centrum to forma pomocy dla kupców. Kontenery są wynajmowane za symboliczny czynsz, co ma na celu wspieranie poszkodowanych przedsiębiorców. 

Plan rozmieszczenia kontenerów i ich wizualizacja. / Marywilska 44

Wybrany projektant nowego centrum handlowego

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Warszawie wydał już decyzję nakazującą rozbiórkę hali przy Marywilskiej 44, która spłonęła 12 maja. Inspektorat potwierdził, że cały teren był i nadal jest dostępny dla śledczych prowadzących dochodzenie. Decyzja o rozbiórce jest kluczowa dla rozpoczęcia prac nad odbudową centrum handlowego. Wybrano projektanta, a spółka zaczyna procedowanie wszystkich decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji inwestycji. 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas czwartkowej konferencji wyraził gotowość miasta do współpracy w celu przyspieszenia odbudowy. 

- Chcielibyśmy spółce pomóc w przygotowaniu tej nowej inwestycji, bo oczywiście to nie jest inwestycja nasza, nowy teren jest nasz, pozwolenia wydaje miasto stołeczne Warszawa. Więc czym szybciej zakończą się te procedury, tym szybciej spółka będzie mogła przystąpić do odbudowywania tego pożaru – mówił Trzaskowski.

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski poinformował, że na wniosek władz Warszawy zwrócił się do premiera z prośbą o wydanie rozporządzenia, które obejmowałoby Białołękę i dawało możliwość przyspieszenia procesu odbudowy. Rozporządzenie, które jest obecnie analizowane, mogłoby znacznie skrócić czas potrzebny na uzyskanie niezbędnych pozwoleń.

Pomoc dla poszkodowanych kupców

Poszkodowani przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie z różnych źródeł. W ramach Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu złożonych zostało 400 wniosków o jednorazową pomoc w wysokości 2 tysięcy złotych. ZUS oferuje ulgi i możliwość umorzenia płatności składek, a Urząd Pracy m.st. Warszawy realizuje program mający na celu podtrzymanie zatrudnienia w poszczególnych firmach przez trzy miesiące.

W pomoc zaangażowana jest także Krajowa Administracja Skarbowa, która oferuje możliwość rozłożenia na raty lub odroczenia terminów płatności podatku. Wojewoda Frankowski zasugerował, że kolejnym krokiem mogłoby być uruchomienie środków w formie pożyczek na odbudowę i zatowarowanie przedsiębiorstw, co mogłoby być realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego lub Fundusze Pożyczkowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama