Zielona rewolucja – nie tylko dla wsi
Choć akcja „Razem przywróćmy kolor!” zainicjowana została jako wsparcie dla terenów popowodziowych w Stroniu Śląskim i Lądku-Zdroju, jej idee i praktyki znajdują zastosowanie również w miastach – takich jak Warszawa. Stołeczne dzielnice coraz częściej sięgają po rozwiązania proekologiczne, w tym zakładanie miejskich łąk kwietnych zamiast kosztownych w utrzymaniu trawników.
Projekt realizowany przez Fundację Zaangażowani oraz firmę Łąki Kwiatowe Słowińscy promuje stosowanie nasion roślin miododajnych i dekoracyjnych – dostosowanych zarówno do parków, osiedli, skwerów, jak i dachów budynków. To doskonała odpowiedź na potrzeby miejskiej bioróżnorodności i retencji wody.
Warszawa też może kwitnąć
Stolica ma już doświadczenia z zakładaniem łąk kwietnych – m.in. w parkach linearnych, przy ulicach i w rejonach zabudowy wielorodzinnej. Jednak wiele miejsc wciąż czeka na zmianę. Dlatego projekt „Razem przywróćmy kolor!” to także zaproszenie dla warszawiaków – mieszkańców, urzędników, firm i szkół – by dołączyć do działań na rzecz przyrody.
Wysiew łąki można przeprowadzić nawet na niewielkim terenie – przy bloku, w ogródku społecznym, na skrawku nieużytku. Mieszanki kwiatów polnych na łąki domowe oferowane przez firmę Łąki Kwiatowe Słowińscy są idealne także do warunków miejskich.
Setki tysięcy kwiatów i dziesiątki partnerów
Projekt przynosi realne rezultaty. Na terenie kraju wysiano już dziesiątki kilogramów nasion, z których wyrosną setki tysięcy, a nawet milion kwiatów. W samych Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim powstają łąki z aż 40 kg mieszanek przekazanych przez firmę Łąki Kwiatowe Słowińscy w ramach partnerstwa z Fundacją Zaangażowani.
Do akcji dołączyli:
- Hannia Siek, prezes VTS Group – 45 kg,
- Wójt Kazimierza Biskupiego – 15 kg,
- Prezydent Ciechanowa – 8 kg,
- Wójt Gminy Krośniewice – 8 kg.
Każdy kilogram zakupiony przez klientów to dodatkowe 0,5 kg nasion przekazanych bezpłatnie na cele społeczne.
Dlaczego warto? Miejska łąka to więcej niż estetyka
W warunkach miejskich łąki kwietne:
- pochłaniają pyły i obniżają temperaturę,
- wspierają populacje zapylaczy, m.in. pszczół samotnic i trzmieli,
- poprawiają jakość gleby i mikroklimat osiedli,
- są mniej kosztowne w utrzymaniu niż trawniki,
- budują więź mieszkańców z naturą.
To nie tylko trend – to konieczność w odpowiedzi na miejskie wyzwania środowiskowe. Mieszkańcy Warszawy już teraz mogą włączyć się w projekt, zakładając łąkę przy domu, szkole czy biurze.
Zrównoważony produkt od polskiego producenta
Łąki Kwiatowe Słowińscy to firma specjalizująca się w produkcji mieszanek nasion z rodzimych gatunków roślin (np. szałwia łąkowa, driakiew gołębia, macierzanka piaskowa) oraz bezpiecznych egzotów (m.in. godecja wielkokwiatowa, eszolcja kalifornijska). Mieszanki powstają przy współpracy z ekspertami, w tym prof. Andrzejem Brzegiem.
Firma działa w duchu odpowiedzialności społecznej – oprócz produkcji angażuje się w akcje społeczne, edukacyjne i ekologiczne na terenie całego kraju.
Dołącz do warszawskiego wysiewu
Wszystkie mieszanki są dostępne w sprzedaży online. Dzięki prostemu systemowi wsparcia – każdy klient wspiera akcję "Razem przywróćmy kolor!".
Szczegóły projektu oraz pełną ofertę nasion można znaleźć na stronie Łąki Kwiatowe Słowińscy. Jeśli chcesz, aby Warszawa kwitła nie tylko wiosną – zacznij od własnego skrawka ziemi.
Napisz komentarz
Komentarze