Zestawienie obejmuje cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Publicznych Akademii Nauk Społecznych i Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.
- Najważniejszymi odbiorcami naszego Rankingu są oczywiście maturzyści – mówi cytowany w komunikacie Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji „Perspektywy”, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach.
Ranking Uczelni Akademickich
Jak poinformowano w komunikacie, Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2024 obejmuje polskie uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej, posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych, oraz miały przynajmniej dwa roczniki absolwentów.
Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 31 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie.
Pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich zajął Uniwersytet Warszawski. Drugie miejsce przypadło Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie. Zaraz za nim uplasowała się Politechnika Warszawska.
Zestawienie uczelni niepublicznych
Ranking Uczelni Niepublicznych uwzględnia niepubliczne szkoły wyższe, które mają uprawnienia do prowadzenia studiów co najmniej II stopnia lub jednolitych magisterskich, miały minimum dwa roczniki absolwentów, wzięły udział w badaniu ankietowym (nie dotyczy akademickich uczelni niepublicznych) oraz łącznie studiuje w nich minimum 200 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, przy czym obligatoryjnym warunkiem wejścia jest prowadzenie przez uczelnię studiów w trybie stacjonarnym – wskazano w komunikacie.
Najlepszą uczelnią niepubliczną okazała się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Za nią znalazł się Uniwersytet SWPS, a miejsce trzecie zajęła Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.
Czwarte miejsce ex aequo zajęły dwie warszawskie uczelnie - Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Kolejne miejsca przypadły również stołecznym uczelniom. Na miejscu szóstym uplasowała się Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie, siódmym - Collegium Civitas w Warszawie, a ósmym- Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie.
Zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera.
Napisz komentarz
Komentarze