Reklama

Rozkopana Warszawa na rocznicę Powstania. „Naprawdę nikt nie pomyślał?”

Kulminacja remontów wypada akurat na... okrągłą rocznicę Powstania Warszawskiego. Tramwajem nie dojedziemy do Muzeum, przy Prudentialu zobaczymy ruiny banku i rozkopany plac Powstańców Warszawski, a przez miejski salon - Krakowskie Przedmieście będziemy przeciskać się między wygrodzeniami.
Ruiny
Ruiny banku tuż przy placu Powstańców Warszawy

Autor: Miłosz Piotrowski / Raport Warszawski

Od poniedziałku tramwaje nie pojadą ul. Towarową. Na pewien czas znikną linie 1 i 22, a 24 pojedzie inną trasą (ominie okolice Muzeum). W związku z tym swoje kursy zmienią też linie autobusowe 100, 171 i 190. Urzędnicy wypuszczą linię zastępczą Z-2 kursująca między Okopową a placem Zawiszy.

Dodajmy, że te utrudnienia dzieją się tuż przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tego w dniach, gdy dzieje się tam najwięcej w związku z osiemdziesiątą rocznicą zrywu.

„I naprawdę nikt nie pomyślał o tym, że wygodny dojazd tramwajami do Muzeum Powstania Warszawskiego jest kasowany dokładnie w tym tygodniu, kiedy przypada 80-ta rocznica wybuchu Powstania i w Muzeum jest apogeum wydarzeń rocznicowych?” – denerwuje się pracownik Muzeum w mediach społecznościowych.

Zmiany to także problem dla starszych mieszkańców. Tramwaj linii 22 jeździ Towarową od lat 50., linia 24 od połowy lat sześćdziesiątych. Powstańcy, a także starsi mieszkańcy, często jeżdżą na pamięć. Taka zmiana, w przededniu obchodów w których uczestniczą, może spowodować dezorientację i zamieszanie u tych, dla których te wydarzenia są organizowane.

Nie tylko Towarowa. W Śródmieściu ruiny… 

Problem ul. Towarowej będzie uciążliwy dla mieszkańców, a także dla tych, którzy dojeżdżają do Muzeum Powstania Warszawskiego. Turyści zobaczą jeszcze jeden smutny widok. Plac Powstańców Warszawy, tuż przy słynnym Prudentialu, wygląda… niemal jak w ostatnich dniach powstania.

Najpierw centrum placu rozkopało miasto, przygotowując podziemny parking. Jeszcze dalej poszedł Narodowy Bank Polski, który zburzył gmach z lat 70. Z budowli zostały jedynie kikuty, co nieszczęśliwie przypomina ruiny miasta z 1944 roku. Miejmy nadzieję, że Powstańcy nie odbiorą tego w ten sposób.

Cały czas trwa też remont Krakowskiego Przedmieścia. Salon Warszawy, miejsce które z pewnością odwiedzą zagraniczni goście czy Powstańcy przyjeżdżający z różnych stron miasta, kraju i świata, również nie wygląda reprezentacyjnie. Fakt, to prace zapowiadane od dawna. Ale czy niezbędne akurat w momencie okrągłej rocznicy? Przypomnijmy, że do końca walczono też z remontem Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Tam prace zakończą się tuż przed rocznicą, mimo że pierwotnie miały ciągnąć się aż do września.  

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama