Rozkopana Warszawa na rocznicę Powstania. „Naprawdę nikt nie pomyślał?”

Kulminacja remontów wypada akurat na... okrągłą rocznicę Powstania Warszawskiego. Tramwajem nie dojedziemy do Muzeum, przy Prudentialu zobaczymy ruiny banku i rozkopany plac Powstańców Warszawski, a przez miejski salon - Krakowskie Przedmieście będziemy przeciskać się między wygrodzeniami.
Ruiny
Ruiny banku tuż przy placu Powstańców Warszawy

Autor: Miłosz Piotrowski / Raport Warszawski

Od poniedziałku tramwaje nie pojadą ul. Towarową. Na pewien czas znikną linie 1 i 22, a 24 pojedzie inną trasą (ominie okolice Muzeum). W związku z tym swoje kursy zmienią też linie autobusowe 100, 171 i 190. Urzędnicy wypuszczą linię zastępczą Z-2 kursująca między Okopową a placem Zawiszy.

Dodajmy, że te utrudnienia dzieją się tuż przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tego w dniach, gdy dzieje się tam najwięcej w związku z osiemdziesiątą rocznicą zrywu.

„I naprawdę nikt nie pomyślał o tym, że wygodny dojazd tramwajami do Muzeum Powstania Warszawskiego jest kasowany dokładnie w tym tygodniu, kiedy przypada 80-ta rocznica wybuchu Powstania i w Muzeum jest apogeum wydarzeń rocznicowych?” – denerwuje się pracownik Muzeum w mediach społecznościowych.

Zmiany to także problem dla starszych mieszkańców. Tramwaj linii 22 jeździ Towarową od lat 50., linia 24 od połowy lat sześćdziesiątych. Powstańcy, a także starsi mieszkańcy, często jeżdżą na pamięć. Taka zmiana, w przededniu obchodów w których uczestniczą, może spowodować dezorientację i zamieszanie u tych, dla których te wydarzenia są organizowane.

Nie tylko Towarowa. W Śródmieściu ruiny… 

Problem ul. Towarowej będzie uciążliwy dla mieszkańców, a także dla tych, którzy dojeżdżają do Muzeum Powstania Warszawskiego. Turyści zobaczą jeszcze jeden smutny widok. Plac Powstańców Warszawy, tuż przy słynnym Prudentialu, wygląda… niemal jak w ostatnich dniach powstania.

Najpierw centrum placu rozkopało miasto, przygotowując podziemny parking. Jeszcze dalej poszedł Narodowy Bank Polski, który zburzył gmach z lat 70. Z budowli zostały jedynie kikuty, co nieszczęśliwie przypomina ruiny miasta z 1944 roku. Miejmy nadzieję, że Powstańcy nie odbiorą tego w ten sposób.

Cały czas trwa też remont Krakowskiego Przedmieścia. Salon Warszawy, miejsce które z pewnością odwiedzą zagraniczni goście czy Powstańcy przyjeżdżający z różnych stron miasta, kraju i świata, również nie wygląda reprezentacyjnie. Fakt, to prace zapowiadane od dawna. Ale czy niezbędne akurat w momencie okrągłej rocznicy? Przypomnijmy, że do końca walczono też z remontem Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Tam prace zakończą się tuż przed rocznicą, mimo że pierwotnie miały ciągnąć się aż do września.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.