Od 2006 roku w Warszawie rządzi Platforma Obywatelska. Najpierw, przez trzy kadencje, władzę dzierżyła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Teraz leci już druga kadencja Rafała Trzaskowskiego. Dominacja PO (czy też KO) jest ogromna. W ostatnich wyborach samorządowych KO otrzymała 42 proc. wszystkich głosów i ponad połowę miejsc w radach dzielnic. Do tego większość w Radzie Warszawy i stanowiska burmistrzów we wszystkich dzielnicach.
W szeregach KO liczą, że także w kolejnych wyborach utrzymają status quo. A te być może odbędą się już w przyszłym roku. Wszystko zależy tego, kto zostanie prezydentem kraju. Niemal pewne jest, że w wyborach wystartuje Rafał Trzaskowski. W kuluarach słyszy się, że nominację z KO ma już w kieszeni. A przypomnijmy, że pięć lat temu Trzaskowski o włos przegrał w drugiej turze z Andrzejem Dudą. Teraz liczy na zwycięstwo. Jeżeli tak się stanie w Warszawie odbędą się ponowne wybory na prezydenta Warszawy. Ruszyła już giełda nazwisk.
Kto za Trzaskowskiego? Szukamy nowego prezydenta Warszawy
Do tej pory o kandydatach mówiło się jedynie w kuluarach. Nikt nie chciał oficjalnie wyrazić swoich sympatii. Długo wydawało się, że nowym prezydentem Warszawy może być kobieta. Słyszałem o trzech nazwiskach (o tym za chwilę). Ale teraz przed szereg wyszedł Borys Budka, który w programie „Tłit” WP.pl wymienił potencjalnego kandydata.
- Jeśli ja miałbym na dzisiaj stawiać, to myślę że Marcin Kierwiński (zostanie prezydentem Warszawy – red.), natomiast nie dzielmy skóry na niedźwiedziu. Po pierwsze trzymam kciuki, żeby Rafał Trzaskowski był naszym kandydatem na prezydenta Polski. A po drugie trzeba wygrać wybory prezydenckie - powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego.
Na giełdzie nazwisk – tej nieoficjalnej – pojawiały się do tej pory trzy kobiety:
- Aleksandra Gajewska
- Renata Kaznowska
- Wioletta Paprocka
Kim są potencjalni kandydaci?
Marcin Kierwiński to przewodniczący PO w Warszawie, a także sekretarz generalny całej partii. W maju tego roku zamienił fotel ministra MSWiA na miejsce w Parlamencie Europejskim. Wcześniej, w latach 2006-2010 był w Radzie Warszawy stając na czele klubu PO. Cztery lata później przez chwilę był radnym sejmiku mazowieckiego i wicemarszałkiem. Z kolei w latach 2011-2024 piastował mandat poselski. Ma 48 lat. Urodził się w Warszawie.
Aleksandra Gajewska to wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Stanowisko otrzymała po tym, jak dostała się do sejmu w wyborach z jesieni 2023. Posłanką jest od 2019 roku. Wcześniej – od 2010 roku – była radną Warszawy, a w 2019 przez chwilę wiceprzewodniczącą Rady Warszawy. Co ciekawe, gdy pierwszy raz została wybrana, była najmłodszą radną w historii. Za to w wyborach z 2018 roku otrzymała najwięcej głosów ze wszystkich kandydujących. Aleksandra Gajewska ma 35 lat. Urodziła się w Warszawie.
Renata Kaznowska to obecna wiceprezydent Warszawy i pierwsza zastępczyni Rafała Trzaskowskiego. Zajmuje się architekturą, edukacją, zdrowiem i sportem. W samorządzie pracuje od 1994 roku. Przez ponad dekadę (2003-2015) stała na czele Zarządu Terenów Publicznych. Następnie przez rok szefowała Pałacowi Kultury i Nauki. We wrześniu 2016 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała ją na swoją zastępczynię. Od tego czasu Renata Kaznowska jest na stanowisku wiceprezydentki. W tym czasie zajmowała się niemal wszystkimi biurami w stołecznym ratuszu. Ma 53 lata. Urodziła się w Czchowie (woj. małopolskie).
Wioletta Paprocka-Śluskarska obecnie jest dyrektorem gabinetu prezydenta Trzaskowskiego, a także radną do sejmiku mazowieckiego i członkiem rady nadzorczej Tramwajów Warszawskich. Wcześniej odpowiedzialna była za kampanię wyborczą KO w 2023 i kampanię samorządową rok później. W stołecznym ratuszu pracuje od 2013 roku. W sejmiku województwa zasiada od 2010 roku. Ma 41 lat. Urodziła się w Kraśniku.
Napisz komentarz
Komentarze