Co z Muzeum Techniki i Przyrody w Warszawie? Naukowcy domagają się startu inwestycji, a rozmowy wciąż trwają

Czy zapowiadane przez poprzedni rząd Muzeum Techniki i Przyrody powstanie na błoniach Stadionu Narodowego? Ministerstwo kultury zapewnia nas, że inwestycja jest przedmiotem rozmów. Tymczasem polscy naukowcy wystosowali petycję, w której domagają się zrealizowania tego przedsięwzięcia.
Willa Pniewskiego, gdzie obecnie mieści się Muzeum Ziemi.
Willa Pniewskiego, gdzie obecnie mieści się Muzeum Ziemi.

Autor: Miłosz Piotrowski / Raport Warszawski

Budowę Muzeum Techniki i Przyrody na kilka tygodni przed zmianą rządu w Polsce zapowiadał ówczesny minister kultury prof. Piotr Gliński, który przekonywał, że będzie ono hitem. Siedziba placówki miała stanąć na błoniach Stadionu Narodowego. Przenieść miałoby tam się Narodowe Muzeum Techniki mieszczące się dziś w Pałacu Kultury, a także Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. 

Co z Muzeum Techniki i Przyrody w Warszawie? Trwają rozmowy 

Po zmianie władzy temat zamarł. Pomimo że prof. Gliński zapowiadał rychły konkurs architektoniczny na nową placówkę, to dziś jego perspektywa wydaje się bardzo odległa. O sprawę pytamy w obecnym Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymujemy jednak jedynie lakoniczną odpowiedź: „przyszłość inwestycji jest przedmiotem rozmów”. Nowych informacji nie ma dla nas również stołeczny Ratusz, który zapewnia jedynie, że „Biuro Kultury m.st. Warszawy nie jest organizatorem dla Narodowego Muzeum Techniki i Muzeum Historii Naturalnej”.

Tymczasem środowisko naukowe w Polsce się niecierpliwi. Niedawno do stołecznego Ratusza wpłynęła petycja w sprawie budowy Muzeum Historii Naturalnej w Polsce. To samo pismo otrzymał również marszałek Szymon Hołownia, premier Donald Tusk i wicemarszałek sejmu Dorota Niedziela. Jego autorami są młodzi naukowcy, podpisało się pod nim blisko 1200 osób. 

Naukowcy chcą budowy Muzeum Historii Naturalnej w Warszawie

Jak czytamy w petycji, Polska jest niechlubnym wyjątkiem w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o kwestię braku Muzeum Historii Naturalnej.

 - Należy wziąć pod uwagę, że w Polsce zgromadzone jest około 8 mln zbiorów przyrodniczych dorównujących najlepszym kolekcjom na świecie, a wśród nich bezcenne eksponaty dinozaurów z Pustyni Gobi, prehistoryczne gady z wykopalisk na terytorium Polski (m.in. „Smok Wawelski”) czy unikatowa w skali światowej kolekcja kolibrów – piszą autorzy petycji.

Jednocześnie większość tych zbiorów mieści się w magazynach Instytutu Paleobiologii PAN w Dziekanowie Leśnym oraz Instytutu Zoologii PAN w Łomnej pod Warszawą. Część z nich jest także w  Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Pałacu Kultury i Nauki. Jak przekonują autorzy petycji, w Polsce potrzebne jest miejsce, gdzie będzie można prezentować wszystkie te eksponaty. 

- Wzorując się na obiektach najwspanialszych muzeów przyrodniczych świata takich jak Muzeum Historii Naturalnej w Londynie lub Smithsonian National Museum of Natural History (NMNH w Waszyngtonie) pragniemy, aby w Polsce powstała żywa instytucja, będąca nie tylko muzeum pokazującym wspaniałą przyrodę, ale aby była to przede wszystkim instytucja skupiająca uczonych zajmujących się kolekcjami i której zbiory przyrodnicze byłyby systematycznie powiększane – czytamy w petycji. 

Jednocześnie naukowcy podkreślają, że Polska Akademia Nauk niedawno ponownie przedstawiła ministerstwu pomysł budowy takiego muzeum i spotkał się on z zainteresowaniem. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.