Reklama

Parking Połczyńska stanie się zieloną oazą. To pierwsza taka inwestycja w Warszawie

To ma być kolejny krok Warszawy w kierunku zrównoważonego rozwoju. Parking „Parkuj i Jedź” Połczyńska, dotąd znany przede wszystkim jako miejsce dla kierowców, według urzędników będzie nowoczesną przestrzenią rekreacyjną, dostępną dla wszystkich mieszkańców.
P+R na Połczyńskiej
P+R na Połczyńskiej

Autor: ZTM

Więcej zieleni, zbiorniki retencyjne, dodatkowe punkty ładowania pojazdów elektrycznych, a także zadaszenia pokryte panelami fotowoltaicznymi – tak ma wyglądać eko-modernizacja parkingu Połczyńska, która według zapewnień - zmieni dotychczasowy charakter miejsca. Projekt zakłada, że blisko połowa powierzchni parkingu, czyli 1,4 ha, zostanie udostępniona jako teren rekreacyjny i wypoczynkowy.

– Mieszkańcy skorzystają na tym szczególnie w soboty i niedziele, kiedy parking praktycznie nie pełni swojej podstawowej funkcji. Dlatego nie będzie tu klasycznego ogrodzenia, a sam teren zostanie otwarty m.in. dla mieszkańców pobliskich osiedli – mówi Maciej Fijałkowski, sekretarz m.st. Warszawy.

To pierwsza tego typu inwestycja w stolicy, realizowana w ramach programu FENiKS 2021-2027, którego celem jest adaptacja zurbanizowanych, miejskich terenów do zmian klimatycznych. Wartość projektu wynosi 40,9 mln zł, z czego aż 23,5 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania.

Zielona transformacja parkingu

Przebudowa „Parkuj i Jedź” Połczyńska ma być nie tylko poprawą infrastruktury parkingowej, ale przede wszystkim zwiększeniem jej ekologicznego charakteru. Zdecydowana większość prac koncentruje się na wprowadzeniu rozwiązań przyjaznych środowisku. Około 2,4 ha zielonej infrastruktury obejmie zmodernizowane i nowe tereny zielone, które zostaną przystosowane do łagodzenia skutków zmian klimatu.

Według planów na terenie parkingu pojawią się m.in. ogólnodostępny ogród z ławkami i ścieżkami edukacyjnymi, a także 50 nowych drzew, około 1000 krzewów i 500 pnączy. Zdaniem miejskich specjalistów roślinność nie tylko wpłynie na estetykę przestrzeni, ale będzie pełnić również funkcję ekologiczną, wspierającą retencję wód opadowych.

Jednym z kluczowych elementów projektu będą zbiorniki retencyjne – powstaną trzy, z czego jeden o charakterze rekreacyjnym. Zgromadzona woda będzie wykorzystywana m.in. do nawadniania okolicznych terenów zielonych, co ograniczy zużycie wody pitnej.

Wizualizacja nowego P+R na Połczyńskiej. / fot. ZDM

Energia ze słońca i więcej miejsc do ładowania

Parking Połczyńska po modernizacji ma się stać także bardziej przyjazny użytkownikom pojazdów elektrycznych. Projekt przewiduje budowę dziesięciu nowych punktów ładowania elektryków, a także wdrożenie systemu zarządzania energią, w ramach którego powstanie magazyn energii elektrycznej.

Zadaszenia drewnianych konstrukcji na parkingu zostaną pokryte roślinnymi dywanami oraz panelami fotowoltaicznymi, które zasilą instalację o mocy 100 kW. Dzięki temu parking nie będzie potrzebował energii z sieci – ma wystarczyć ta, którą wytworzą panele. Podobne rozwiązania zastosowane zostaną również na dachu budynku zaplecza technicznego. 

Nowa infrastruktura i przyszłe plany

Gruntowna modernizacja parkingu obejmie również przebudowę układu drogowego oraz podłączenie obiektu do Centrum Zarządzania Parkingami, co umożliwi sprawniejsze sterowanie infrastrukturą oraz kontrolę instalacji.

Władze Warszawy podpisały już umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie adaptacji do zmian klimatycznych terenu. Obecnie gotowa jest już kompletna dokumentacja techniczna oraz uzyskano pozwolenie na budowę. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy, co planowane jest na przełomie 2024 i 2025 roku. Według terminów podanych przez miasto - nowego, zielonego parkingu mieszkańcy doczekają się w 2027 roku.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama