Podczas czwartkowej sesji 24 kwietnia Rada Warszawy praktycznie jednogłośnie zatwierdziła dwa miejskie programy polityki zdrowotnej, które będą realizowane w latach 2025–2027. Pierwszy z nich dotyczy szczepień przeciwko meningokokom dla młodzieży i młodych dorosłych, drugi — profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu wśród osób w wieku 20-59 lat.
Programy mają wpisywać się w działania prewencyjne w kontekście rosnących zagrożeń epidemiologicznych, które nasilają się m.in. w wyniku zmian klimatycznych i dezinformacji. Oba zostały pozytywnie ocenione przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz warszawskich radnych.
Kleszcze nie śpią, Warszawa działa
Program dotyczący kleszczowego zapalenia mózgu zakłada szczepienia dla osób w wieku produkcyjnym, które są szczególnie narażone na kontakt z kleszczami. Każdy, kto będzie chciał się zaszczepić, może liczyć na pomoc we wszystkich miejskich placówkach medycznych.
– Przyjmujemy jako miasto Warszawa kolejne programy, które mają służyć dwóm celom. Po pierwsze zwiększeniu świadomości mieszkańców w kwestii niebezpieczeństwa, jakie wynika z chorób przenoszonych przez kleszcze. Zwiększa się liczba zakażeń. Jak wiemy, kleszcze przenoszą m.in. boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu itd. To są niesłychanie niebezpieczne choroby, natomiast można się na nie zaszczepić i miasto stołeczne pomaga w tym - podkreśla Agata Dyduszko-Zyglewska, przewodnicząca Klubu Lewica-Miasto Jest Nasze i członkini Komisji Zdrowia.
Program zakłada szeroko zakrojoną kampanię informacyjną — od miejskich przychodni po szkoły i serwisy internetowe. Zaangażowane mają być też m.in. Biuro Zdrowia, Biuro Edukacji i Biuro Promocji Miasta.
Meningokoki — cichy zabójca młodych
Drugi program skierowany jest do młodzieży i młodych dorosłych w wieku 16–25 lat i dotyczy szczepień przeciwko meningokokom. Choroba ta, choć rzadka, potrafi rozwijać się błyskawicznie i prowadzić do sepsy czy zapalenia opon mózgowych. W ramach programu przewidziano zarówno bezpłatne szczepienia, jak i działania edukacyjne dla uczniów i ich rodziców.
Warszawa chce dotrzeć z informacją do jak najszerszego grona młodych ludzi, ponieważ — jak pokazują dane epidemiologiczne — to właśnie w tej grupie wiekowej dochodzi do największego odsetka bezobjawowego nosicielstwa, a szczepienia są jedyną skuteczną formą zapobiegania chorobie.
Kontra dla dezinformacji
Programy zdrowotne mają także przeciwdziałać rosnącemu problemowi dezinformacji.
– Problem wyszczepialności jest w ogóle rosnącym problemem, niestety. Ludzie ulegają manipulacjom. Dlatego takie działania, które mają podnieść świadomość w kontekście chorób odkleszczowych, są niesłychanie ważne – ostrzega Diduszko-Zyglewska.
Miasto planuje wykorzystać pełne spektrum miejskich kanałów komunikacyjnych — od portalu 19115, przez plakaty w przychodniach, po lekcje w szkołach — by dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze