To pierwszy nowy akademik od dekad
Nowy akademik, nazwany nr 7 „Sulimy” jest częścią Programu Wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016–2027”. Inwestycji, której celem było wyznaczenie nowych standardów mieszkalnych w akademiku - będącego dla studenta czy doktoranta de facto mieszkaniem. To pierwszy od kilkudziesięciu lat nowo wybudowany budynek Uniwersytetu Warszawskiego.
- Gmach spełnia wszelkie standardy nowoczesnego budownictwa mieszkalnego z licznymi rozwiązaniami proekologicznymi. W projekcie budynku uwzględnione zostały nowoczesne rozwiązania [...] takie jak: wentylacyjna pompa ciepła, odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewnego oraz moduły fotowoltaiczne – powiedziała podczas otwarcia prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju.
Budynek, zaprojektowany na planie czteroramiennym, przypominającym wiatrak, ma osiem kondygnacji – siedem naziemnych i jedną podziemną. Powierzchnia całkowita budynku wynosi prawie 13 tys. mkw., a powierzchnia użytkowa niemalże 6 tys. mkw. Budowa akademika trwała od grudnia 2021 roku. Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł 94,9 mln zł.
Pokoje jakie posiada obiekt są pojedyncze lub połączone w segmenty, składające się z dwóch lub czterech pokoi. Te ostatnie wyposażone są w aneks kuchenny i węzeł sanitarny. Mieszkańcy akademika mają do dyspozycji także liczne pomieszczenia wspólne, tj. salę ćwiczeń, świetlicę, kuchnię z jadalnią, pralnię z suszarnią, pokoje pracy i cichej nauki. Przy budynku znajduje się plac sportowy czy alejki parkowe. Na poziomie -1 jest także parking podziemny.
Warto dodać, że zgodnie z zapewnieniami rektora UW, w ramach programu przewidywane są także dwie modernizacje domu studenta. Z kolei minister Wieczorek zapewnił o wsparciu socjalnym, w tym dopłat na remonty akademików.
Akademik „współtworzyli” studenci i doktoranci
Przedstawiciele władz UW zapewniali, że inwestycja brała pod uwagę opinię studentów, czyli przyszłych mieszkańców nowego akademika.
- To oni byli naszymi najlepszymi doradcami, zwracając nam uwagę na ważne dla nich aspekty związane z funkcjonalnością, dostępnością czy rozwiązaniami proekologicznymi dotyczącymi zarówno całego budynku, jak i poszczególnych pomieszczeń – mówił Robert Grey, kanclerz UW.
UW informuje ponadto, że budynek i jego najbliższe otoczenie są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Na każdej kondygnacji znajduje się przynajmniej jeden pokój z aneksem kuchennym przystosowany do ich potrzeb. Dla osób poruszających się na wózku przygotowano także windy.
– Zależy nam, żeby studenci i doktoranci mieli jak najlepsze warunki do mieszkania i nauki. Chcieliśmy stworzyć nowoczesne wnętrza, które zapewnią [...] komfort zamieszkania i nauki, a jednocześnie będą sprzyjać integracji – dodał rektor UW Nowak.
Istnieje jednak pewien problem - ceny. Koszty życia w nowym obiekcie, w roku akademickim 2024/2025 wynoszą - oczywiście w zależności od pokoju - od 950, do 1100 zł za osobę miesięcznie. Jest to zdecydowanie najdroższy akademik, jaki posiada obecnie UW.
Dla zainteresowanych nie dysponujących tak wysokim miesięcznym budżetem alternatywą są domy studentów np. przy ul. Żwirki i Wigury (DS nr 1 i DS nr 2) czy ul. Kickiego (DS nr 3). Łącznie z DS nr 7 „Sulimy”, UW ma do zaoferowania ponad 2,3 tys. miejsc.
Napisz komentarz
Komentarze