Reklama
ReklamaBanner

„Sulimy” już otwarte. To pierwszy nowy akademik UW od dekad

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik. Obiekt, projektowany we współpracy ze studentami oraz doktoratami, został wzniesiony na Służewie, przy ul. Sulimy 4. W jego 130 pokojach, jedno- oraz dwuosobowych, będą mogły zamieszkać aż 382 osoby. W uroczystości otwarcia obiektu uczestniczyli m. in. rektor UW prof. Alojzy Nowak oraz minister nauki Dariusz Wieczorek.
Akademik
Akademik nr 7 „Sulimy”

Autor: Mirosław Kaźmierczak/UW

To pierwszy nowy akademik od dekad

Nowy akademik, nazwany nr 7 „Sulimy” jest częścią Programu Wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016–2027”. Inwestycji, której celem było wyznaczenie nowych standardów mieszkalnych w akademiku - będącego dla studenta czy doktoranta de facto mieszkaniem. To pierwszy od kilkudziesięciu lat nowo wybudowany budynek Uniwersytetu Warszawskiego.

- Gmach spełnia wszelkie standardy nowoczesnego budownictwa mieszkalnego z licznymi rozwiązaniami proekologicznymi. W projekcie budynku uwzględnione zostały nowoczesne rozwiązania [...] takie jak: wentylacyjna pompa ciepła, odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewnego oraz moduły fotowoltaiczne – powiedziała podczas otwarcia prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju.

Budynek, zaprojektowany na planie czteroramiennym, przypominającym wiatrak, ma osiem kondygnacji – siedem naziemnych i jedną podziemną. Powierzchnia całkowita budynku wynosi prawie 13 tys. mkw., a powierzchnia użytkowa niemalże 6 tys. mkw. Budowa akademika trwała od grudnia 2021 roku. Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł 94,9 mln zł.

Pokoje jakie posiada obiekt są pojedyncze lub połączone w segmenty, składające się z dwóch lub czterech pokoi. Te ostatnie wyposażone są w aneks kuchenny i węzeł sanitarny. Mieszkańcy akademika mają do dyspozycji także liczne pomieszczenia wspólne, tj. salę ćwiczeń, świetlicę, kuchnię z jadalnią, pralnię z suszarnią, pokoje pracy i cichej nauki. Przy budynku znajduje się plac sportowy czy alejki parkowe. Na poziomie -1 jest także parking podziemny.

Akademik nr 7 „Sulimy” / źródło: Mirosław Kaźmierczak/UW

Warto dodać, że zgodnie z zapewnieniami rektora UW, w ramach programu przewidywane są także dwie modernizacje domu studenta. Z kolei minister Wieczorek zapewnił o wsparciu socjalnym, w tym dopłat na remonty akademików.

Akademik współtworzylistudenci i doktoranci

Przedstawiciele władz UW zapewniali, że inwestycja brała pod uwagę opinię studentów, czyli przyszłych mieszkańców nowego akademika.

- To oni byli naszymi najlepszymi doradcami, zwracając nam uwagę na ważne dla nich aspekty związane z funkcjonalnością, dostępnością czy rozwiązaniami proekologicznymi dotyczącymi zarówno całego budynku, jak i poszczególnych pomieszczeń – mówił Robert Grey, kanclerz UW.

UW informuje ponadto, że budynek i jego najbliższe otoczenie są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Na każdej kondygnacji znajduje się przynajmniej jeden pokój z aneksem kuchennym przystosowany do ich potrzeb. Dla osób poruszających się na wózku przygotowano także windy.

– Zależy nam, żeby studenci i doktoranci mieli jak najlepsze warunki do mieszkania i nauki. Chcieliśmy stworzyć nowoczesne wnętrza, które zapewnią [...] komfort zamieszkania i nauki, a jednocześnie będą sprzyjać integracji – dodał rektor UW Nowak.

Istnieje jednak pewien problem - ceny. Koszty życia w nowym obiekcie, w roku akademickim 2024/2025 wynoszą - oczywiście w zależności od pokoju - od 950, do 1100 zł za osobę miesięcznie. Jest to zdecydowanie najdroższy akademik, jaki posiada obecnie UW.

Dla zainteresowanych nie dysponujących tak wysokim miesięcznym budżetem alternatywą są domy studentów np. przy ul. Żwirki i Wigury (DS nr 1 i DS nr 2) czy ul. Kickiego (DS nr 3). Łącznie z DS nr 7 „Sulimy”, UW ma do zaoferowania ponad 2,3 tys. miejsc.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama