Prestiżowy lokal na Nowym Świecie w rozsypce. Od lat stoi pusty, konieczny jest pilny remont

Co słychać w dawnym lokalu Nowego Świata Muzyki? Kamienica stojąca na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej od lat stoi niemalże opuszczona. Popękane ściany, pęknięte szyby i zabrudzony szyld dawnej kawiarni to ostatnie ślady niegdyś lubianego, a także rozpoznawalnego miejsca spotkań oraz koncertów. Obecnie sprawa renowacji obiektu utknęła w biurokratycznej maszynie. Pewien przełom może nastąpić dopiero w 2025 roku.
Lokal przy Nowym Świecie 63 od lat stoi pusty
Lokal przy Nowym Świecie 63 od lat stoi pusty

Autor: Jakub Szyda / Raport Warszawski

Lokal niegdyś tętnił życiem

Nowy Świat 63, a dokładniej nieruchomość położona na działce o nr ewidencyjnym 8/5, to zdecydowanie jeden z największych lokali wystawowych w stolicy. To także najlepiej położony gmach, położony na rogu dwóch prestiżowych ulic, Nowego Światu oraz Świętokrzyskiej. 

Jeszcze kilka lat temu przy Nowym Świecie 63 toczyło się bardzo barwne i unikalne życie artystyczne. Lokal Nowy Świat był jedną z ikon tej części Warszawy. To w nim ongiś występował m. in. słynny Kabaret Dudek. Później środowisko Krytyki Politycznej przemianowano lokal na Nowy Wspaniały Świat, na cześć najsłynniejszej powieści XX-wiecznego amerykańskiego pisarza Aldousa Huxleya. W 2016 roku Stowarzyszenie Smolna, powołane przez mieszkańców pobliskiej ulicy Smolnej, przemianowało lokal na Nowy Świat Muzyki. Organizowano tam koncerty chopinowskie, koncerty w ciemności a także spektakle teatralne. Niestety po tych czasach pozostał jedynie napis nad drzwiami wejściowymi.

Lokal od lat swoi bowiem nieużytkowany, a zewnętrzna fasada budynku niszczeje, a część szyb już zaśniedziała.

Kamienica była kiedyś ikoną warszawskiej kultury / autor: Jakub Szyda

Losem budynku zainteresowała się radna PiS

Sprawą tego nieużytku, ulokowanego w jednej z najbardziej reprezentatywnych części Warszawy, zainteresowała się miejska radna Alicja Żebrowska z klubu PiS.

- Pragnę wskazać, że niepokojącym jest fakt, iż nieruchomość ta od bardzo wielu lat stoi niezagospodarowana. Miejsce posadowienia nieruchomości jest prestiżowe, a nieruchomość może przynieść m. st. Warszawa konkretne przychody - pisze w interpelacji nr 270 radna Żebrowska.

Samorządowiec postawiła przed Ratuszem konkretne pytania: 

  • do kogo należy nieruchomość?
  • dlaczego nie jest zagospodarowana?
  • jaki czynsz płaci miastu najemca oraz jakie ewentualne straty poniosła Warszawa?
  • i wreszcie, być może najważniejsze - kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy?
Nieruchomość położona jest w bardzo atrakcyjnym miejscu / źródło: Mapa UM Warszawa

Na odpowiedź ze strony miasta czekała raptem kilkanaście dni, co w realiach Warszawy jest bardzo szybką odpowiedzią. Niestety nie jest ona równie przejrzysta i prosta.

Między miastem a najemcą

Po pierwsze nieruchomość nie należy w całości do miasta. W budynku przy ul. Nowy Świat 63, funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa. Ratusz jest właścicielem jedynie lokalu użytkowego, o łącznej powierzchni 1.301,54 mkw (część lokalu – 106,16 mkw znajduje się w budynku Nowy Świat 61) oraz 2 lokali mieszkalnych.

Aktualnym najemcą lokalu jest Fundacja Promuzeum i ITX2 sp. z o.o - firma z branży hotelarskiej. Umowa najmu została zawarta 11 maja 2023 roku, z przeznaczeniem lokalu na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej i twórczej promocji kultury oraz edukacji, wraz z prowadzeniem małej gastronomii i kawiarni. Tej jednak nigdy nie udało się uruchomić. A przypomnijmy, że to kolejna próba. W 2022 roku do lokalu chciała wprowadzić się fundacja "Terytoria książki", ale zrezygnowała przez astronomiczne koszty remontu lokalu. 

Niedawno biło tu kulturalne serce Warszawy / autor: Jakub Szyda

Stawki, jakie miasto pobiera od najemców są następujące:

  • 102 zł/mkw + VAT za 385 mkw wykorzystywanych na działalność gastronomiczną;
  • 22 zł/mkw + VAT za 405,5 mkw wykorzystywanych na działalność kulturalną;
  • 14 zł/mkw + VAT za 511,04 mkw za piwnice. 

Sumując te kwoty, i uzmysławiając sobie, że w przypadku najmu obowiązuje 23 proc. stawka, daje nam to dokładnie 68 075,04 zł miesięcznego czynszu.

Dodatkowo budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, podobnie jak sama ulica Nowy Świat, wpisana do rejestru zabytków. Aktualnie wciąż trwają uzgodnienia pomiędzy Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków (BSKZ), a najemcą – przy udziale ZGN – dotyczące remontu lokalu. Zdaniem władz miasta proces ten ma być czasochłonny, m. in. z powodu ogromnej powierzchni lokalu oraz licznych zabytkowych elementów jego wystroju. Ponadto najemca chce wyposażyć lokal w windę i zobowiązany jest dostosować całość do wymagań przeciwpożarowych.

Wiele wskazuje na to, że to dopiero początek długiej i wyboistej drogi, która doprowadzić ma do ponownego uruchomienia lokalu. Zgodnie z wytycznymi konserwatora w pierwszym etapie mają zostać przeprowadzone badania konserwatorskie. Chodzi m. in. o ustalenie lokalizacji przesłoniętych dekoracji, w tym zamalowanych polichromii oraz ustalenia kolorystyki lokalu.

Termin rozpoczęcia działalności przez najemcę aktualnie planowany jest na 1 stycznia 2025 roku. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.