Zamiast wyrzucać, daj drugie życie
Zniczodzielnie to regały lub stojaki, na których możemy pozostawić zużyte znicze, pod warunkiem że nie są one zniszczone. W tym miejscu można zostawić pełne znicze, osłony do zniczy lub nowe wkłady. Szklany znicz po wypaleniu wystarczy umyć i pozostawić na regale.
Dzięki temu, osoby, dla których zakup znicza jest dużym wydatkiem, mogą skorzystać z lampki pozostawionej przez kogoś innego. „Drugie życie” zniczy to nie tylko ulga dla niejednego portfela. Dzięki recyklingowi zniczy unikamy kontenerów pełnych odpadów i chronimy w ten sposób środowisko.
Pierwsze zniczodzielnie powstały w Warszawie
Pierwsze zniczodzielnie powstały na warszawskim Cmentarzu Północnym. W tej chwili jest ich kilkadziesiąt w całym kraju m.in. w Łomiankach, Płocku, Częstochowie, Poznaniu i Świdniku. Regały ze zniczami cieszą się coraz większą popularnością wśród lokalnych mieszkańców, dlatego tego typu inicjatywy pojawiają się coraz częściej.
Zniczodzielnia jest jednym z elementów szerszego projektu, którego celem jest zachęcanie mieszkańców dzielnicy do niemarnowania rzeczy i do ich współdzielenia z innymi mieszkańcami. Zniczodzielnie znajdują się przy czterech wejściach Cmentarza Północnego (ul. Wóycickiego 14) na Bielanach. Najnowsza zniczodzielnia znajduje się tuż przy wejściu na Cmentarz Wawrzyszewski od ul. Wólczyńskiej. Pomysłodawcą ustawienia niniejszej zniczodzielni był radny Krystian Lisiak.
- Zachęcam do niewyrzucania niepotrzebnych zniczy, a zamiast tego do zostawiania ich na wspólnym regale, z którego wezmą je inni mieszkańcy – komentuje burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.
Napisz komentarz
Komentarze