Zakończył się remont cerkwi pw. Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny przy al. Solidarności 52 na Pradze-Północ, który trwał od 2022 roku. Wówczas prace zaczęto od renowacji i naprawy wszystkich kopuł. Następnie odnowiono więźby dachowe oraz pokrycia z blachy miedzianej, a także pozłacane złotem płatkowym krzyże. Z kolei w 2023 roku rozpoczęto prace nad elewacją.
Praska Cerkiew już po remoncie. Co się zmieniło?
Najpierw wyremontowano główną, zachodnią elewację, a następnie wschodnią. Zmiany na tym polu nie były spektakularne. Jak tłumaczyli urzędnicy, ściany zabytku były już wielokrotnie odnawiane, przez co nie zachował się oryginalny tynk. Z tego powodu robotnicy skupili się głównie na naprawie tego istniejącego.
Teraz Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków ogłosił, że prace konserwatorskie przy Soborze metropolitalnym Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie zostały zakończone. Mieszkańcy Warszawy mogą podziwiać już ich efekt końcowy. Były one możliwe do zrealizowania dzięki dofinansowaniu miasta.
- Wzniesiona w drugiej połowie lat 60. XIX wieku świątynia została wpisana do rejestru zabytków w 1965 roku. W ostatnim czasie przeprowadzono w niej szereg prac obejmujących remont i konserwację fragmentów elewacji, krat oraz dzwonnicy – poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Cerkiew na Pradze-Północ to jedna z trzech XIX-wiecznych świątyń prawosławnych w Warszawie, które zachowały się do dziś. Powstała w latach 1867-69. Zbudowano ją na naprzeciw wybudowanego w 1863 roku Dworca Petersburskiego, które pozwalał na połączenie między Warszawą a Sankt Petersburgiem. W tamtych czasach do stolicy Polski przybywało wielu przyjezdnych z Rosji, a budowa Cerkwi miała sprawić, żeby poczuli się oni jak w imperium rosyjskim, do którego wówczas należała Warszawa.
Napisz komentarz
Komentarze