Tegoroczna zbiórka będzie trwała od 1 do 3 listopada. Tak jak 50. lat temu, na najstarszej warszawskiej nekropoli z charakterystycznymi puszkami pojawią się artyści teatru i filmu. Dołączą do nich dziennikarze, publicyści, harcerze, politycy oraz warszawska młodzież - przekazał w komunikacie stołeczny ratusz.
W tym roku na Cmentarzu Powązkowskim będzie można spotkać Maję Komorowską, która kwestuje nieprzerwalnie od 50 lat. Tylko raz praca nad filmem poza Polską uniemożliwiała jej udział w zbiórce. Oprócz Mai Komorowskiej będą m.in. Magdalena Zawadzka, Emilia Krakowska, Artur Barciś i Olgierd Łukaszewicz.
Uratowano ponad 1 700 pomników
Przez 50 lat działalności Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa i dzięki hojności warszawiaków udało się uratować ponad 1700 zabytkowych kwater, pomników i grobowców. Podczas zeszłorocznej kwesty zebrano 230 tys. zł. Tylko w bieżącym roku zrealizowano prace przy 14 zabytkach, zaś w 2025 roku zaplanowano remonty kolejnych 10, znajdujących się w najstarszej części cmentarza.
- Dzięki zeszłorocznej kweście, w tym roku wyremontowaliśmy 14 obiektów. 20 grobów w Al. Zasłużonych poddano pielęgnacji - przekazał nam przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, Marcin Święcicki.
Jak dodał, z okazji jubileuszu odbywają się różne wydarzenia.
- Mieliśmy galę z udziałem zespołu „Mazowsze”. Obchodzimy również to, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisało kwestę powązkowską na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To było duże wydarzenie z okazji 50 - lecia. W tym roku wprowadzamy pewną innowację, bo będzie można po raz pierwszy zapłacić blikiem. Do końca listopada będziemy również kwestować na stronie siepomaga.pl - wskazał przewodniczący.
Po raz pierwszy na Starych Powązkach kwestowano w 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa.
– Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim jest wyjątkowa, to nasze wspaniałe dziedzictwo historyczne i kulturowe. Od 50 lat jest ona prowadzona z takim samym, a może nawet większym zainteresowaniem – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.
– Co roku oprócz kwestujących znanych i cenionych aktorów widzę młodych artystów, którzy kontynuują tę wspaniałą tradycję. Dlatego podziękowania i słowa uznania należą się wszystkim tym, którzy prowadzą tę akcję, i tym którzy pomagają ratować powązkowskie zabytki. Mogę zapewnić, że miasto st. Warszawa zawsze będzie wspierać te działania – dodała Aldona Machnowska-Góra.
Napisz komentarz
Komentarze