ReklamaBanner

Zamiast popularnej kręgielni ma być osiedle mieszkaniowe. Ruszają konsultacje w sprawie lex deweloper na Żeraniu

Na terenach dawnej fabryki FSO na Żeraniu powstaje nowa dzielnica mieszkaniowa. W najbliższych latach może zamieszkać tam ponad 30 tys. osób. Dialog w sprawie budowy kolejnego osiedla w tej okolicy rozpoczął właśnie Asbud. W ramach lex deweloper firma chce zbudować mieszkania dla ponad 4 tys. osób w miejscu, gdzie obecnie działa popularna kręgielnia.
Wizualizacja osiedla Nowa Praga w Warszawie.
Wizualizacja osiedla Nowa Praga w Warszawie.

Autor: Materiały inwestora.

Przy ulicy Jagiellońskiej na Pradze-Północ wkrótce ma powstać kolejne osiedle. Ruszył dialog na temat inwestycji lex deweloper firmy Asbud. Nowa Praga, jak nazywa się projekt, to 2320 mieszkań, które mają stanąć w miejscu poprzemysłowych hal na Żeraniu. Dawniej działała w nich Fabryka Samochodów Osobowych, gdy jednak fabryka je opuściła, powstało tam centrum handlowe. To właśnie tam mieści się popularna wśród warszawiaków kręgielnia Hulakula, a także przestrzeń wystawowa, gdzie oglądać można, chociażby figury dinozaurów. 

Za przedsięwzięcie odpowiada firma Asbud Group, która od kilka lat jest w posiadaniu terenu przy Jagiellońskiej. Deweloper na rynku działa już od 27 lat i specjalizuje się w biurach i mieszkaniach. W Warszawie na koncie ma, chociażby apartamentowce w Towarowa Towers przy Rondzie Daszyńskiego, czy osiedle Central Garden Apartaments przy Zygmunta Słomińskiego. Teraz Asbud chce dołączyć się do budowlanego boomu na Żeraniu, problem w tym, że teren pomiędzy ulicami Jagiellońską, Batalionu Platerówek oraz Rozwojową nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, dlatego inwestycja musi iść torami lex deweloper.

Rusza kolejny lex deweloper w Warszawie. Żerań zamienia się w nową dzielnicę mieszkaniową 

8 listopada rozpoczął się w Warszawie dialog dotyczący Nowej Pragi. W swoich materiałach inwestor obiecuje „przekształcenie zdegradowanych terenów poprzemysłowych w wielofunkcyjną, zrównoważoną przestrzeń, przyjazną miastu i jego mieszkańcom”. Co to oznacza w praktyce? Ma powstać tam ponad 113 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej, gdzie zamieszka 4100 osób. Do tego deweloper zaplanował: 

  • 2051 miejsc parkingowych, 
  • 3050 dla rowerów 
  • 25 700 mkw. zieleni, to tyle, co prawie cztery boiska piłkarskie. 

Nie zabraknie też lokali usługowych, placów zabaw i w końcu szkoły. To właśnie placówka edukacyjna dla 645 uczniów ma przekonać miasto i warszawiaków do zgody na osiedle. Ma ona zostać zaprojektowana zgodnie ze standardem „Warszawska Szkoła dobrze zaprojektowana” i mieć 3 kondygnacje. Na projekcie widzimy także towarzyszące jej boisko do piłki nożnej i do koszykówki, a także bieżnię. Z kolei nowe bloki mają mieć maksymalnie 9 kondygnacji, a minimalnie 6. 

Wizualizacja szkoły na osiedlu Nowa Praga. Materiały inwestora.
Wizualizacja szkoły na osiedlu Nowa Praga. Materiały inwestora. 

Asbud ma nadzieję także, że miejskich radnych do zagłosowania za jego inwestycją przekona też nowa przestrzeń zielona. Planuje stworzyć „Ścieżkę Praską”, czyli szeroką aleję składającą się z sekwencji placów i skwerów połączonych zielenią. Z kolei przy skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Batalionu Platerówek powstać ma kameralna „piazetta”. Jak zaznacza deweloper, obecnie działka jest zabetonowana w 90%. Po planowanych zmianach na osiedlu zostać ma „Plac Dziedzictwa”, gdzie organizowane mają być różne wydarzenia. Inwestor obiecuje też park linearny w pasie ul. Jagiellońskiej.

W ostatnich latach na terenach dawnej fabryki samochodów na Żeraniu inwestycje prowadzi wielu deweloperów. Nieopodal działki Asbudu stworzyć osiedle FSO Park planuje Okam, ma tam zamieszkać aż 19 tys. osób. Ponadto na dawnym torze wyścigowym FSO bloki stawia Mennica Polska, mogą one mieć nawet 10 tys. lokatorów. Jeśli wszystkie te plany łącznie z Nową Praga zostaną zrealizowane, na Żeraniu może zamieszkać ponad 30 tys. osób. Ta nowa deweloperska dzielnica z pewnością stanie przed wieloma wyzwaniami komunikacyjnymi i urbanistycznymi. 

Wizualizacja osiedla Nowa Praga z lotu ptaka. Materiały inwestora.
Wizualizacja osiedla Nowa Praga z lotu ptaka. Materiały inwestora. 

Konsultacje społeczne w sprawie osiedla Nowa Praga 

O przyszłości inwestycji Asbud zaprojektowanej przez PBPA Projekt ostatecznie zadecydują radni Warszawy, którzy podejmą decyzję w sprawie dalszych losów lex deweloper. Będą oni posiłkowali się wnioskami z konsultacji społecznych. Dialog o Nowej Pradze trwa od 8 listopada do 8 grudnia 2024 roku. 19 listopada o 17:00 odbędzie się spotkanie online, a 26 listopada o 17:00 na Uczelni Techniczno-Handlowej ul. Jagiellońska 82F będzie spotkanie na żywo. Jednocześnie cały czas można przesyłać uwagi do planów dewelopera. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kris 13.11.2024 23:36
Kolejne miejsce rozrywki które musi ustapic mieszkaniom. Na Ursynowie padło kino tutaj hulajula. Za 10 lat będą tylko mieszkania i żabki.. po co Warszawie rozrywka czy miejsca kultury gdzie można coś innego robić niż oglądać TV..

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.