Reklama
ReklamaBanner

Robert Lewandowski zbuduje osiedle pod Warszawą. Potężne plany i spory znak zapytania

Deweloper Profbud wraz z Robertem Lewandowskim budują potężne osiedle pod Warszawą. W planach nie tylko bloki mieszkalne, ale również park linearny i centrum sportowe. Problem w tym, że do inwestycji sceptycznie podchodzi gmina, do której należy część gruntów pod kolejne etapy.
Robert Lewandowski zbuduje osiedle pod Warszawą. Potężne plany i spory znak zapytania
Pod Warszawą powstać ma ogromne osiedle.

Autor: mat. pras.

W Mysiadle, na terenie gminy Lesznowola, tuż pod Warszawą, powstać ma „Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich”. Deweloper – firma Profbud – w porozumieniu ze spółdzielnią SM Wola planuje zbudować ogromne osiedle. W planach jest aż czterdzieści budynków podzielonych na cztery kwartały, których trzy odnosić będą się do miast-gospodarzy Igrzysk Olimpijskich: 

  • Paryż 
  • Mediolan
  • Los Angeles. 

Czwarty kwartał to planowane centrum sportowe połączone z nowym osiedlem.

Do Warszawy autonomicznym busem

Inwestycja powstaje 2 kilometry od granic Warszawy, niedaleko Ursynowa. Na początku zbudowany zostanie „Paryż”, a konkretniej siedmiokondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się 285 mieszkań. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Kliknij zdjęcie poniżej, by zobaczyć wizualizacje osiedla. 

W „Paryżu”, na powierzchni niemal dziesięciu hektarów, w przyszłości miałoby znaleźć się w sumie osiem budynków. Poza mieszkaniami także:

  • przedszkole
  • centrum rehabilitacji i szpital jednodniowy
  • apteka
  • sklepy i piekarnia
  • lokale gastronomiczne.

Budynki będą „rosły” po dwóch stronach parku linearnego, który ma stanowić oś komunikacyjną całego miasteczka. Centralnym punktem tego miejsca będzie Aleja Polskich Mistrzów Olimpijskich, honorująca najważniejszych polskich olimpijczyków.

Co ważne, w „Paryżu” swoje mieszkania dostaną zdobywcy złotych i srebrnych medali IO w Paryżu: Aleksandra Mirosław, Julia Szeremeta, Klaudia Zwolińska oraz Daria Pikulik. Deweloper zobowiązał się do ich przekazania, zostając sponsorem polskiej kadry na IO. Jak podaje, olimpijczycy zamieszkają w pierwszym powstającym budynku.

Miasto jest spełnieniem mojego wieloletniego marzenia o stworzeniu miejsca, gdzie sport i edukacja są integralną częścią życia mieszkańców. Jest to także odpowiedź na deficyt czasu, aby móc ten cenny zasób poświęcić na to, co ważne – rodzinę, samorealizację. Dzieci i młodzież będą mogły kształtować tam swoje talenty i pasje – w bezpiecznej przestrzeni, która rozwinie je fizycznie i mentalnie. To miejsce będzie wspierać ich samodzielność, a także uczyć odpowiedzialności. Niezwykle ważnym aspektem są tu wartości olimpijskie – przyjaźń, szacunek i doskonalenie się – podkreśla Paweł Malinowski, prezes firmy Profbud.

Na terenie inwestycji powstanie też pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, korty tenisowe i boisko do padla. 

Co ciekawe, deweloper planuje, że do najbliżej stacji PKP – Warszawa Jeziorki – mieszkańców w przyszłości dowiezie autonomiczny autobus. 

W projekt zaangażowany został Robert Lewandowski. Piłkarz jest nie tylko „twarzą” miasteczka, ale również partnerem biznesowym. To już kolejny raz, który Lewandowski inwestuje w branżę deweloperską. Wcześniej zaangażowany był m.in. w budowę osiedla w parku Szczęśliwickim. 

Tym razem wziął udział również w konferencji prasowej dewelopera. – Moja rola nie kończy się na partnerstwie biznesowym, ale obejmuje aktywny udział w tworzeniu i wdrażaniu sportowej części inwestycji, szczególnie piłkarskiej – powiedział Lewandowski.

Gmina nastawiona sceptycznie 

Deweloper zapowiedział, że w ramach inwestycji rozbuduje szkołę, węzeł drogowych, infrastrukturę techniczną i park. Te dodatkowe działania wyliczył na ok. 140 mln złotych. Problem w tym, że gmina Lesznowola podchodzi do współpracy dość ostrożnie.

W zeszłym miesiącu, po zaprezentowaniu koncepcji osiedla, wójt gminy, Marta Natalia Maciejak, wydała oświadczenie. Czytamy w nim, że część działek pokazanych w projekcie jest własnością gminy. Deweloper kupił 7,25 hektarów, wygrywając przetarg w październiku 2023 roku. Reszta nie jest jego własnością. 

Sposób zagospodarowania, należących do Gminy Lesznowola gruntów będzie wynikał z koncepcji rozwoju Mysiadła, uwzględniającej m.in. analizy potrzeb mieszkańców oraz badanie wpływu na bliższe i dalsze otoczenie” – pisze Maciejak. Jak dodaje, przygotowany dla tego miejsca plan zagospodarowania został zaskarżony przez wojewodę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Urzędnicy do samej inwestycji podchodzą dość sceptycznie. 

„Realizacja zaprezentowanego zamysłu inwestycyjnego firmy Profbud oznaczałaby napływ w krótkim czasie do gminy Lesznowola (liczącej dzisiaj ponad 34 tys. mieszkańców) nawet 20 tys. nowych osób. Stanowiłoby to poważne obciążenie dla obecnej sieci wodno-kanalizacyjnej, infrastruktury drogowej oraz gminnych placówek oświatowych, w których już teraz brakuje miejsc” – czytamy. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Nick 14.11.2024 19:08
Każdy mieszkaniec będzie miał samochód i wiecznie zakorkowana przez buspasy ul Puławską, którą nigdzie nie dojadą. Rzeczywiście, wspaniała lokalizacja.

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.