Reklama

Muzeum Getta Warszawskiego - postępy budowy, sensacyjne znaleziska i wzruszające wizyty

Budowa Muzeum Getta Warszawskiego nabiera tempa. W 2024 roku wykonano kluczowe prace, odkryto wojenne artefakty, a na teren dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów powróciła wnuczka legendarnej lekarki. Jak wygląda obecny stan budowy i co jeszcze czeka nas w 2025 roku?
Budowa Muzeum Getta Warszawskiego kwiecień 2025 roku
Budowa Muzeum Getta Warszawskiego kwiecień 2025 roku

Autor: Marcin Czechowicz

Źródło: Muzeum Getta Warszawskiego

Stan surowy i nowe konstrukcje – aktualne postępy

Prace przy Muzeum Getta Warszawskiego idą pełną parą. Zakończono już stan surowy budynku technicznego, a na dachu dawnego Szpitala trwa montaż stalowej konstrukcji poddasza, która wkrótce zostanie pokryta miedzianą blachą.

W części wschodniej kompleksu nowe podziemne kubatury sięgają już pierwszej kondygnacji podziemnej. Kluczowym momentem będzie wylanie żelbetowego stropu, który zwieńczy prace konstrukcyjne w tej części budowy.

Granaty i amunicja z czasów II wojny światowej

W marcu 2024 roku robotnicy natrafili na niecodzienne znalezisko – 20 granatów ręcznych i 500 sztuk amunicji z czasów II wojny światowej. Eksplodujące przedmioty zostały zabezpieczone przez saperów i zneutralizowane. To kolejny dowód na burzliwą historię tego miejsca.

Znaleziska odkryte podczas prac ziemnych. / źródło Muzeum Getta Warszawskiego

Wizyta wnuczki dr Anny Braude-Hellerowej – wzruszający powrót

W czerwcu Muzeum odwiedziła Ewa Heller-Ekblad, wnuczka dr Anny Braude-Hellerowej, która kierowała Szpitalem Bersohnów i Baumanów w czasie wojny. Lekarka pozostała z pacjentami do końca i najprawdopodobniej zginęła w getcie.

– To miejsce było domem mojej rodziny. Wróciłam tu po ponad 80 latach – mówiła wzruszona Heller-Ekblad podczas spotkania z zespołem Muzeum.

Ewa Heller-Ekblad podczas wizyty budowy muzeum. / źródło Muzeum Getta Warszawskiego

57 mln zł na rewitalizację zabytkowego szpitala

Projekt „Renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman” otrzymał dofinansowanie w wysokości 57,4 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łączna wartość inwestycji to 323,9 mln zł.

W ramach prac powstaną nowoczesne przestrzenie wystawiennicze, edukacyjne oraz Mediateka – multimedialna część ekspozycji stałej.

Wizualizacja Muzeum Getta Warszawskiego. / źródło Muzeum Getta Warszawskiego

XIX-wieczna studnia i fundamenty przy Miłej 18

Podczas prac budowlanych archeolodzy natrafili także na relikty drewnianej studni z XIX wieku, znajdującej się 6 metrów pod ziemią. To kolejne świadectwo bogatej historii tego miejsca.

Wcześniej, w 2022 roku, odkryto też fundamenty piwnic przy ul. Miłej 18, które służyły jako schronienie podczas powstania w getcie.

Co dalej? Plany na 2025 rok

W nadchodzących miesiącach kontynuowane będą:

  • prace żelbetowe w podziemnych częściach Muzeum,
  • montaż instalacji (wentylacja, klimatyzacja, wodno-kanalizacyjna),
  • prace wykończeniowe w zabytkowych budynkach.

Muzeum Getta Warszawskiego ma być nie tylko miejscem pamięci, ale też nowoczesnym centrum edukacji i dialogu. Już teraz widać, że jego otwarcie będzie jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych nadchodzących lat.

Ankieta: Czy odwiedzisz Muzeum Getta Warszawskiego po otwarciu?
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama