Informację o inauguracji projektu Muzeum Getta Warszawskiego przekazało we wtorek, 12 listopada. Miało to miejsce podczas konferencji, w której uczestniczyli nie tylko zarządcy placówki, ale i przedstawiciele rządu. W konferencji inauguracyjnej brali udział:
- Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego;
- Joanna Dudelewicz, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-organizacyjnych i inwestycji MGW;
- Piotr Rypson, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- Jarosław Orliński, dyrektor Departamentu Programów Infrastrukturalnych z Ministerstwa Funduszu i Polityki Regionalnej.
Na początku muzeum zajmie się renowacją oraz rozbudową zabytkowych budynków mieszczących się przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51. Chodzi o dawny Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman. Są to dwa historyczne obiekty, które stanowiły niegdyś część kompleksu dawnego szpitala oraz laboratorium. Ponadto postawione zostaną również kubatury naziemne i podziemne, bezpośrednio pod dziedzińcem wewnętrznym Muzeum. To jednak nie koniec, ponieważ wszystkie gmachy przejdą również metamorfozę wnętrza.
Kompleks ma zostać zaadoptowany na potrzeby nowych funkcji, jakimi są wystawy stałe oraz Centrum Edukacyjne. W tych pierwszych strefa powstanie również Mediateka. W ramach projektu przewidziane są nie tylko prace budowalne, ale i kulturalne. Dyrekcja zapowiada realizację nie tylko autorskich programów oraz akcji edukacyjnych, ale i we współpracy z zagranicznymi partnerami. Pojawia się również informacja o utworzeniu nowych miejsc pracy oraz podniesienie kwalifikacji obecnych pracowników, m. in. w zakresie zagadnień merytorycznych, cyberbezpieczeństwa oraz dostępności.
Całość projektu ma kosztować astronomiczne 323 879 688,83 zł. Z kolei wysokość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 57 423 828,88 zł. Jak czytamy w komunikacie „realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu z UE”. Chodzi tutaj o program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEniKS). Realizacja projektu przewidziana jest do roku 2026.
Dyrekcja MGW zapewnia, że renowacje „zachowają ducha historycznych budynków”. Co więcej, Muzeum ma prowadzić stałą działalność kulturalną, wystawienniczą i edukacyjną opartą na założeniach „dostępności, włączenia społecznego i zrównoważonego rozwoju”.
Napisz komentarz
Komentarze