Jak poinformował w poniedziałek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, „Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymało w mocy decyzję odmawiającą skreślenia z rejestru zabytków budynku kina "Relax", wzniesionego w latach 1965-1970 według projektu Zbigniewa Wacławka”.
Resort uzasadnił, że obiekt w obecnym stanie zachowania w pełni posiada wartości zabytkowe, które były podstawą wydania decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dn. 20.05.2019 r. wpisującej go do rejestru zabytków.
- Niezmiernie cieszy nas fakt, że coraz więcej dzieł powojennego modernizmu trafia do rejestru zabytków i tym samym zyskuje ochronę prawną - podkreślił MWKZ w mediach społecznościowych.
Spór w tej sprawie ciągnie się od dawna
Budynek kina „Relax” w 2019 roku został wpisany do rejestru zabytków.
W październiku 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, na mocy którego budynek warszawskiego Kina Relax miał zostać usunięty z GEZ.
Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki wyjaśniał wówczas, że w maju 2023 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy ustawy o ochronie zabytków, na podstawie których prezydenci, burmistrzowie czy wójtowie gmin włączają obiekty do gminnej ewidencji zabytków, naruszają zapisy Konstytucji. Tryb określony ustawą, który był dotąd stosowany, nie zapewniał właścicielom ochrony ich praw.
- Chodzi o to, że procedura wpisu do GEZ-u jest niekonstytucyjna. Dokładnie przepisy o ochronie zabytków są niewłaściwe, bo nie gwarantują właścicielom dostatecznego udziału w całym procesie. Bo to nie jest postępowanie, tylko czynność techniczna, administracyjna – mówił wówczas PAP Michał Krasucki.
Wkrótce potem budynek został jednak ponownie chroniony decyzją MWKZ.
Kino Relax zostało otwarte w 1970 r. Projekt budynku stworzył architekt Zbigniew Wacławek, współtwórca m.in. Ściany Wschodniej i Hali Kopińskiej. Relax działał długo, finalnie nie wytrzymał jednak konkurencji z multipleksami i został zamknięty w 2006 r.
Napisz komentarz
Komentarze