Reklama
ReklamaBanner

Kto zostanie prezydentem Warszawy, jeśli Rafał Trzaskowski wygra wybory prezydenckie?

Jeśli Rafał Trzaskowski zostanie prezydentem Polski, Warszawa będzie musiała wybrać nowego włodarza. Kto stanie na czele stolicy? Spekulacje trwają.
Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski

Autor: Maciej Gillert

Źródło: Raport Warszawski

Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy, jest jednym z najpoważniejszych kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich w Polsce. W sobotę wygrał w wewnętrznych prawyborach Koalicji Obywatelskiej z Radosławem Sikorskim. Jeśli obejmie urząd Prezydenta RP, Warszawa będzie musiała zmierzyć się z istotnym wyzwaniem – wyborem nowego włodarza. Spekulacje na temat potencjalnych następców Trzaskowskiego już trwają.

Zgodnie z Konstytucją RP i Kodeksem wyborczym, w momencie zaprzysiężenia na Prezydenta RP Rafał Trzaskowski automatycznie utraci mandat prezydenta Warszawy. Artykuł 132 Konstytucji wyklucza możliwość łączenia funkcji głowy państwa z innymi stanowiskami publicznymi.

Na mocy ustawy o samorządzie gminnym, premier wyznacza wtedy komisarza, który tymczasowo zarządza miastem. Komisarz pełni swoje obowiązki do czasu przeprowadzenia przedterminowych wyborów, które muszą odbyć się w ciągu 90 dni od wygaśnięcia mandatu dotychczasowego prezydenta.

Kandydaci na horyzoncie

Spekulacje na temat możliwych następców Trzaskowskiego nie ustają. Wśród najczęściej wymienianych nazwisk pojawia się Marcin Kierwiński - doświadczony polityk Koalicji Obywatelskiej i bliski współpracownik Donalda Tuska. Sam Kierwiński podchodzi jednak do tematu ostrożnie.

– Ja mam dzisiaj swoje zadania. O tym, kto będzie kandydatem na prezydenta Warszawy, będzie decydował Donald Tusk i Zarząd Krajowy – ale to za jakiś czas. Dziś mamy inną robotę do wykonania – mówił po ogłoszeniu wyników prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. – Warszawa to piękne miasto – dodał wymownie.

Inną potencjalną kandydatką jest Wioletta Paprocka-Ślusarska, która od lat działa na kluczowych stanowiskach w samorządzie Mazowsza i cieszy się opinią niezastąpionego „filaru” miejskiej administracji. Niektórzy wskazują także na minister edukacji Barbarę Nowacką oraz Aleksandrę Gajewską, wiceminister rodziny, która w ostatnich tygodniach coraz częściej pojawia się na wydarzeniach w Warszawie, co może być próbą dalszej budowy rozpoznawalności w stolicy.

Koalicja Obywatelska unika deklaracji

Atmosfera w Koalicji Obywatelskiej pozostaje wyraźnie napięta. Jeden z warszawskich radnych, chcący zachować anonimowość, przyznał:

– Wszyscy bardzo entuzjastycznie przyjęliśmy tę kandydaturę Rafała, nawet jeżeli nie wszyscy głosowaliśmy za nim. W przypadku wygranej, to trudno mi w tej chwili coś więcej powiedzieć, bo nie rozmawialiśmy na ten temat. Nie dzieli się skóry na niedźwiedziu. Na razie nie myślimy o tym, czekamy do wiosny i wyników – podsumował radny.

W przypadku wygranej Rafała Trzaskowskiego przed Warszawą otworzy się nowy rozdział. Wybory w stolicy będą nie tylko próbą utrzymania dominacji Koalicji Obywatelskiej, ale także testem na zdolność mobilizacji sił opozycyjnych. Wybór komisarza oraz decyzje w stołecznym ratuszu mogą odegrać kluczową rolę w dalszym kształtowaniu polityki Warszawy. Przed stolicą trudne miesiące, które pokażą, kto naprawdę ma szansę przejąć stery miasta.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama