Elizeum to podziemna rotundy z cegły, która znajduje się w stoku skarpy warszawskiego, w parku Na Książecem. To jeden z zachowanych pawilonów ogrodowych składu kompleksu ogrodu romantycznego założonego przez brata króla Stanisława Augusta, Kazimierza Poniatowskiego. Budowla powstała w latach 1776-78 na podstawie projektu Szymona Bogumiła Zuga. Obiekt był użytkowany jako salon książęcy, czyli zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, jedynie przez krótki okres, później był regularnie plądrowany i niszczony, w końcu Elizeum popadło w ruinę i stało się opuszczone.
Warszawa chce uratować Elizeum Poniatowskiego
Teraz miasto chce uratować podziemną grotę Poniatowskiego. Obecnie w kompleksie zachowały się jedynie relikty tynków wapienno-piaskowych oraz fragmenty malarstwa ściennego. Na szczęście konstrukcja budowli nadal jest stabilna.
Teraz władze Warszawy w przetargu wyłoniły wykonawcę, który zajmie się pracami budowlanymi w Elizeum. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę z firmą Renewal Art.
Prace w Elizeum mają ruszyć wiosną 2025 roku, do tego czasu będą trwały działania przygotowawcze i organizacyjne.
Pierwsza faza remontu będzie polegała on na osuszaniu zabytku od wewnątrz i stałym monitoringu obiektu przez pół roku. Z kolei od zewnątrz zabezpieczony zostanie on przed wodami opadowymi. Powstanie także konstrukcja wspierająca kopułę. W kolejnej fazie robotnicy usuną wierzchnią warstwę ziemi. Oczyszczone zostaną mury Elizeum. Następnie zacznie się odgrzybianie i wzmocnienie konstrukcji. Wykonawca wzmocni też spoiny. Potem odtworzy historyczną izolację z gliny. To wszystko ma potrwać do roku 2028.
Napisz komentarz
Komentarze