Blisko trzymiesięczny wakat
Decyzja o powołaniu nowego wiceprezydenta zapadła 3 stycznia, niemal trzy miesiące po dymisji Adriany Porowskiej. Była wiceprezydentka Warszawy, pełniąca funkcję zaledwie pięć miesięcy, objęła w październiku stanowisko Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, zostawiając wakat w stołecznym ratuszu. Przeciągające się poszukiwania jej następcy przypominały sytuację z 2021 roku, gdy po odejściu Roberta Soszyńskiego na jego miejsce wybrano Tomasza Bratka dopiero po ponad 60 dniach. Tym razem proces trwał jeszcze dłużej.
„Zgodnie z ustaleniami”
Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050 od początku współpracy ustaliły, że jedno z miejsc w zarządzie miasta przypadnie przedstawicielowi partii Szymona Hołowni. W 2024 roku Rafał Trzaskowski, chcąc uniknąć konkurencji w wyborach samorządowych, zagwarantował Polsce 2050 nominację na stanowisko wiceprezydenta Warszawy. Najpierw była to Porowska, teraz jej miejsce zajmuje Jacek Wiśnicki.
- Zwolnił się wakat po pani Adrianie Porowskiej. Rozumiem, że zgodnie z ustaleniami, jakie były przed wyborami między Koalicją Obywatelską a panem Hołownią pan prezydent Trzaskowski chciał zrealizować i powołać nowego wiceprezydenta z Polski 2050 – komentuje dla Raportu Warszawskiego wiceprzewodniczący Rady Warszawy, Sławomir Potapowicz.
Kim jest nowy wiceprezydent?
Nowy wiceprezydent Warszawy ma bogate doświadczenie w pracy samorządowej. Od sierpnia 2024 roku piastował stanowisko wicedyrektora Centrum Komunikacji Społecznej, odpowiadającego m.in. za budżet obywatelski i konsultacje społeczne. Wcześniej, przez trzy lata, kierował projektami inwestycyjnymi w warszawskim Zarządzie Zieleni.
Jacek Wiśnicki był także aktywny w polityce lokalnej. W latach 2018-2020 pełnił funkcję wiceburmistrza dzielnicy Wawer, gdzie wcześniej zdobył mandat radnego z ramienia lokalnego komitetu Razem dla Wawra. Jego życiorys polityczny jest przykładem ewolucji od aktywizmu lokalnego do współpracy z ogólnokrajowymi ugrupowaniami.
Zgodnie z zarządzeniem Rafała Trzaskowskiego, Jacek Wiśnicki będzie odpowiadał za:
- sprawy społeczne,
- komunikację społeczną
- oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Powierzono mu także nadzór nad Biurem Pomocy i Projektów Społecznych oraz Centrum Komunikacji Społecznej - kluczowymi jednostkami w realizacji polityk społecznych Warszawy. Wydaje się, patrząc na doświadczenie Wiśnickiego w Centrum Komunikacji Społecznej, że Rafał Trzaskowski wydzielił mu zadania zgodne z jego kompetencjami.
Przyszłość współpracy koalicyjnej
Decyzja o powołaniu Wiśnickiego może być testem dla stabilności współpracy między Koalicją Obywatelską a Polską 2050. Wybory samorządowe 2024 roku pokazały, że polityka lokalna Warszawy jest coraz bardziej zdominowana przez porozumienia między dużymi ugrupowaniami. Tym samym nominacja Wiśnickiego nie tylko zamyka blisko trzymiesięczny okres bez wiceprezydenta, ale również wyznacza kierunek dalszej kooperacji między Trzaskowskim a Hołownią, którzy już za kilka miesięcy, wiosną będą rywalizowali o stołek prezydenta Polski.
Napisz komentarz
Komentarze