Zakaz handlu w niedziele. Co z 6 stycznia?
Zgodnie z prawem, które obowiązuje od 1 marca 2018 roku, w niedziele i święta sklepy powinny być zamknięte. Wyjątkiem są niedziele handlowe, które co roku są określane rozporządzeniem.
W niedziele i święta w placówkach handlowych zakazany jest handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu (w tym osobie wykonującej pracę w placówce handlowej na podstawie umowy prawa cywilnego jak np. umowa zlecenia) wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem - czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Do świąt, które wymienione są w komunikacje, zalicza się też Święto Trzech Króli. Oznacza to, że sklepy powinny być tego dnia zamknięte. Jednak podobnie jak w niedziele niehandlowe, część sklepów zdecydowało się wykorzystać furtkę w przepisach. Chodzi mianowicie o paragrafy ustawy umożliwiające, chociażby stanięcie przy kasie właścicielowi. Zgodnie z przepisami mogą mu pomagać (nieodpłatnie):
- małżonek
- dzieci własne, małżonka i przysposobione
- rodzice, macocha, ojczym
- rodzeństwo
- wnukowie
- dziadkowie.
Sklepy otwarte w Trzech Króli. Gdzie można zrobić zakupy 6 stycznia?
Zakaz nie obowiązuje na stacjach paliw, a także w punktach handlowych na dworcach. Z tego powodu otwarte są spore markety (sieci Biedronka):
- na Dworcu Centralnym, czynna w godzinach 5-1
- na Dworcu Wschodnim, w godzinach 5-23:30.
Oba te sklepy zamknięte są w poniedziałki.
Otwarte mogą być też cukiernie i punkty gastronomiczne lub miejsca, w których prowadzi się taką działalność. Stąd niektóre sklepy na czas zakazów „zamieniają się” w minirestauracje.
Najwięcej punktów otwartych w święta stanowią sklepy Żabka, które poprzez specyficzną strukturę właścicielską nie są częścią większej sieci, a de facto małym biznesem prowadzonym przez przedsiębiorcę (zostaje on franczyzobiorcą sieci). Wtedy najczęściej stosuje się wyjątki:
- punkt 27 ustawy, czyli handel prowadzony bezpośrednio przez przedsiębiorcę lub jego rodzinę
- punkt 28/29 polegający na „zamianę” w minirestauracje.
Przy czym należy dodać, że ten drugi punkt wydaje się wątpliwy pod względem etycznym.
Zazwyczaj Żabki otwarte są w niedziele niehandlowe i święta w godzinach 10-20, jednak decyzja o otwarciu oraz dokładne godziny zależą od każdego z punktów. Dodajmy, że w Warszawie obecnie działa niemal 900 Żabek.
Napisz komentarz
Komentarze