Warszawskie Krakowskie Przedmieście od rana tętni życiem, wypełnione kolorowymi postaciami, śpiewem i radosnym gwarem. Trwa XVII edycja Orszaku Trzech Króli – wydarzenia, które co roku przyciąga tysiące warszawiaków, łącząc tradycję, radość i wspólnotę.
Około godziny 12 wyruszył barwny orszak, którego uczestnicy wcielili się w postacie związane z tradycją Bożego Narodzenia. Na czele procesji dumnie kroczyła Święta Rodzina, z Józefem prowadzącym osiołka, któremu towarzyszyła Maryja. W orszaku pojawili się także pastuszkowie, Kolędnicy, Turoń oraz reprezentanci Orszaków Europejskiego, Azjatyckiego i Afrykańskiego.
„Kłaniajcie się Królowie!” – to tegoroczne hasło przewodnie, zaczerpnięte z pastorałki „Do szopy, hej pasterze”. Ma ono szczególne znaczenie w związku z przypadającą 1000. rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego oraz Jubileuszem 2025-lecia narodzin Chrystusa, ogłoszonym przez papieża Franciszka.
Rodzinnie i magicznie
Atmosfera na Krakowskim Przedmieściu zachwyca. Na trasie orszaku słychać kolędy, a dzieci z fascynacją przyglądają się scenkom odgrywanym przez uczniów warszawskich szkół. Aktorzy-amatorzy, ubrani w barwne stroje, wciągają widzów do wspólnej zabawy.
- Jest rodzinnie, miło i radośnie. To nasza tradycja, na którą czekamy cały rok – mówi pani Katarzyna, która przyszła z trójką dzieci.
Kulminacją wydarzenia jest wspólne kolędowanie na placu Zamkowym, które potrwa aż do godziny 20. Warszawiacy mogą tam zaopatrzyć się w korony i śpiewniki, by pełniej uczestniczyć w świątecznej atmosferze.
Polonez i kolędowanie z Joszkiem Brodą
Jednym z najbardziej oczekiwanych momentów jest wspólny polonez do kolędy „Bóg się rodzi”. Mieszkańcy chętnie włączają się do tańca, a na scenie rozbrzmiewają kolędy w wykonaniu m.in. Joszka Brody i Darka Malejonka.
- To cudowny sposób na spędzenie dnia z rodziną i poczucie ducha świąt w mieście – podkreśla pan Marek, uczestnik wydarzenia.
Organizatorzy, czyli Fundacja Orszak Trzech Króli oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, zadbali o każdy szczegół, by uczestnicy poczuli magię tego dnia. To nie tylko święto religijne, ale też kulturalne, które łączy pokolenia i przypomina o wartości tradycji.
17 lat tradycji na ulicach stolicy
Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł ulicami Warszawy w 2008 roku. Inicjatywa, zapoczątkowana przez warszawską szkołę „Żagle”, szybko zyskała popularność w całej Polsce. W zeszłym roku w orszakach wzięło udział 880 miejscowości.
Tegoroczne wydarzenie to nie tylko zabawa, ale też okazja do refleksji i wspólnego kolędowania, które Centrum Myśli Jana Pawła II kontynuuje w ramach akcji „PoKolędzie JP2”. Kolędy rozbrzmiewają nie tylko na ulicach, ale także w miejscach, gdzie dostęp do kultury jest utrudniony, takich jak hospicja czy domy pomocy społecznej.
Napisz komentarz
Komentarze